Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin, Türkçe dersi için getirilen 70 baraj puanı ile ilgili soruyu yanıtladı. Bu yıl alınan kararla Türkçe dersinden sınıf geçebilme şartı ders ortalamasının 70 puan ve üzeri olması şartına bağlanmıştı. Bakan Tekin, Türkçe dersi için neden baraj puanı getirildiğini ve Türkçe'nin ders geçme puanının neden bu kadar yükseltildiğini açıkladı. İşte o açıklama:

MEB’in Haziran öğretmen seminerleri için son dakika yazısı okullar tarafından öğretmenler gönderildi MEB’in Haziran öğretmen seminerleri için son dakika yazısı okullar tarafından öğretmenler gönderildi

Bakan Yusuf Tekin, Türkçe dersinden en az 70 puan almayı gerektiren sistemle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Bu uygulamalar oturduktan sonra öğrenci arkadaşlarımızın daha mutlu olacağına inanıyoruz. Biz o çocukların daha iyi yetişmesi, ana dilleriyle kendilerini ifade etme kapasitelerinin gelişmesi için bunları yapıyoruz. Çocuklarımızın konuşurken Türkçe ile uyumlu olmayan, sosyal medya dilini kullanma eğiliminde olmasına üzülüyorum. Burada attığımız adımlarla ana dil becerilerinin yerleşmesini istiyoruz. Ana dilini 100 kelimeyle konuşan bir çocuğun öğretmek istediğimiz yabancı dili 500 kelimeyle konuşmasını nasıl bekleyeceğiz. Yabancı dil eğitimi de dahil çocuklarımızın tüm eğitim süreçlerinin başarılı olması için ana dil becerilerinin gelişmiş olması gerekiyor. Bu tür tedbirleri almaya çalışıyoruz."