Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik kariyerlerinin dayanağı olan ve kariyer sınavı şartını da barındıran Öğretmenlik Meslek Kanunu ve sınavlar ile ilgili konuştu. Yeni bir Öğretmenlik Meslek kanunu yapılacağına işaret eden Bakan tekin, MEB'in bu yönde çalışmalar yaptığını vurguladı. Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen ÖMK için AYM'nin kendilerine süre tanıdığına işaret eden Tekin'in açıklamaları şöyle.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK)

TRT'de katıldığı canlı yayında soruları yanıtlayan Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin, Anayasa Mahkemesinin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerini iptal etmesine ilişkin şunları söyledi:

"Bugün Sayın Cumhurbaşkanı'mız da söyledi, 60 yıllık bir özlem Öğretmenlik Meslek Kanunu geçtiğimiz yıl yasalaştı. Sonrasında da Anayasa Mahkemesi bazı maddeleri iptal etti. Gerekçeli karar yayınladığında da 9 aylık bir süre tanıdı bize. Yani 9 ay içinde kanunla ilgili iptal edilen hususlarda düzenlemeler yapılmasını öngördü. Ben şahsen kanun yeniden gözden geçirilecekse, kamuoyunda öğretmen arkadaşlarımızın, öğretmenler odasında aldığım önerilerin, paydaşlarımızın, sendikaların, siyasi partilerin önerileri doğrultusunda yeni bir Öğretmenlik Meslek Kanunu yapılabileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Yüksek lisans ve doktor öğretmenlerin avantajları ÖMK ile birlikte kaldırılıyor Yüksek lisans ve doktor öğretmenlerin avantajları ÖMK ile birlikte kaldırılıyor

Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı (Uzman öğretmenlik Başöğretmenlik)

Bakan Yusuf Tekin, Öğretmenlik Kariyer Basamakları yazılı sınavına uzman öğretmenlik için 58 bin 967, başöğretmenlik için 3 bin 921 öğretmeninin başvurduğunu, başvuranların yüzde 99,4'ünün sınava girdiğini ve sonuçların 24 Kasım'da açıklandığı ifade etti.

"Öğretmenler Odası Buluşmaları" adı altında öğretmenlerle bir araya geldiklerini belirten Tekin, "Her ayın ilk cumartesi günü hangi ildeysem Bakanlığımızın bir sistemi var, orada randevu butonu oluşturuyoruz. Toplantı yapacağımız salonun kapasitesine göre ki bugüne kadar genellikle 250 bandında oldu. 250 arkadaşımız katılıyor, oturuyoruz, herkese söz hakkı veriyoruz. Katılımcılar projelerinden, eğitim sistemiyle ilgili düşüncelerinden bahsediyorlar. Zümre toplantılarında konuştuklarını tutanaklayıp bize getiriyorlar." dedi.