Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, YÖK'ün pedagojik formasyon kararına yönelik olarak sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

Yüksek Öğretim Kurulu, pedagojik formasyon alan ve eğitim fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olanların öğretmen olmasının önünü açan kararı açıklamıştı. Karar öğretmenler tarafından tepki ile karşılanmış ancak öğretmenlik dışındaki fakültelerde eğitim gören yüzbinlerce kişi tarafından olumlu karşılanmış ve öğretmen olma şansı tanıdığı için memnuniyet yaratmıştı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan da konuyu gündeme getirerek tepkilerini kamuoyu ile paylaştı. 
TES Genel Başkanı Geylan yaptığı açıklamada YÖK tarafından alınan kararın yanlış olduğunu ve Milli Eğitim bakanlığının da bu karara sessiz kalmasının yanlış olduğunu dile getirerek açıklamasını sosyal medya üzerinden paylaştı.
Yüksek Öğretim Kurulu tarafından alınan formasyon kararına Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından sosyal medya aracılığı ile verilen tepki şöyle:

ÖĞRETMENLİK, JOKER MESLEĞİ DEĞİLDİR!

''YÖK’ün aldığı son formasyon kararı sorunludur. Öğretmenlik, “Ne iş olsa yaparım” anlayışıyla yürütülecek bir meslek değildir! Öğretmenliğe kaynaklık edecek öncelikli program eğitim fakülteleridir. Ancak, eğitim fakültelerinde karşılığı olmayan branşlar için, diğer programlara pedagojik formasyon almak kaydıyla, öğretmenlik sertifikası verilebilir. Öte yandan son formasyon düzenlemesiyle ilgili olarak, sürecin birinci derecede muhatabı olan @tcmeb ’in de bu konuda sessiz kalmış olması meslektaşlarımız tarafından garipsenmektedir.'' ifadelerini kullandı.

YÖKÜN FORMASYON KARARINDA NELER YER ALMIŞTI

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, öğretmen yetiştiren fakülteler dışında formasyon eğitimi alınabilen alanlarda örgün eğitim ve öğretim süresi içinde pedagojik formasyon eğitiminin verilmesine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu üyeleriyle yapılan toplantıda ilgili konuların görüşüldüğü ve mutabakata varıldığı belirtildi.

Açıklamada, pedagojik formasyon eğitimlerine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurulunda alınan ve üniversitelere tebliğ edilen kararlara yer verildi.

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunca belirlenen öğretmen yetiştiren fakülteler dışında formasyon eğitimi alınabilen alanlardaki fakültelerde, bu alanlar için örgün eğitim ve öğretim süresi içinde pedagojik formasyon eğitimi verilecek.

Pedagojik formasyon eğitimi kapsamındaki seçmeli dersler, üçüncü yarıyıldan itibaren alınmaya başlanabilecek.

Bünyesinde eğitim veya eğitim bilimleri fakültesi veya bölümü bulunmayan üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi dersleri, aynı ilde bulunan diğer üniversitelerden alınabilecek veya diğer üniversitelerden öğretim elemanı görevlendirilebilecek.

Öğrenciler, formasyon eğitimi derslerini Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar'a göre alabilecek.

Diplomalarına formasyon eğitimi aldıkları işlenecek
Pedagojik formasyon eğitimi dersleri, seçmeli dersler kapsamında olacak. Pedagojik formasyon derslerini alan öğrencilerin ders transkripti içinde bu dersler, pedagojik formasyon dersi olarak gösterilecek ve mezuniyet ortalamalarına dahil edilecek. Ayrıca diplomaların arka yüzüne "pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır." ifadesi yazılacak.

MEB Talim ve Terbiye Kurulunca tanımlanan tezsiz yüksek lisans programının adı "Öğretmenlik Mesleği Tezsiz Yüksek Lisans" programı olacak. Tezsiz yüksek lisans programları, eğitim ve eğitim bilimleri fakültesi olan enstitüleri bünyesinde açılacak.

Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu tarafından Öğretmenlik Mesleği Tezsiz Yüksek Lisans programı müfredatı belirlenerek, söz konusu programın açılmasına izin verilen üniversitelerde uygulanacak.

Formasyon eğitimi için AKTS'nin 300'ün altında olması şartı
Lisans eğitim ve öğretim süresi 4 yıl olan ve formasyon eğitimi alabilecek programlarda toplam Avrupa Kredi Transfer Sistemi'nin (AKTS) 300'ün altında olması gerekecek.

Açıköğretim ve uzaktan eğitim programlarında, Talim ve Terbiye Kurulunun kararı kapsamında olan öğrenciler, mezuniyetlerinden sonra pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı ile Öğretmenlik Mesleği Tezsiz Yüksek Lisans programına katılabilecek.

Bu yıl mezuniyet aşamasında olan öğrencilere mahsus kararlar
YÖK'te, 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemine mahsus bazı kararlar da alındı. Buna göre, mezuniyet aşamasındaki üniversite son sınıf öğrencileri, üniversitelerinden yazılı olarak talepte bulunduklarında, ilgili dersleri bahar döneminde seçmeli olarak almaya başlayabilecekler. Bu öğrenciler, bahar döneminde, yaz öğretiminde veya öğretmenlik uygulaması da dahil derslerini, 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi güz yarıyılında alabilecek.

MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

Mezun öğrenciler için Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı uygulaması devam edecek.

Bu programa devam eden öğrenciler için ise mevcut program aynen uygulanmaya devam edilecek.