Öğretmenler alan değişikliği için MEB'in harekete geçmesini bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2022 yılında öğretmenlerin merakla beklediği alan değişikliği takvimini henüz yayımlamadı. ok sayıda öğretmen mevcut görevde bulundukları branşlardan diplomasına uygun branlara geçmek için MEB'in açıklayacağı Alan Değişikliği takvimi duyurusunu bekliyordu. Lakin beklenen olmadı ve takvim henüz açıklanmadı.

ok sayıda öğretmenin 2022 yılı alan değişikliği beklentisi 2023 yılına sarktı. Her yıl Aralık ayında alan değişikliği takviminin açıklanması artık Milli Eğitim Bakanlığında gelenek haline gelmişti. Öğretmenler 2022 yılı için de geleneğin devam edeceğine inanıyor ve Aralık ayında duyuruyu bekliyordu. Ancak MEB bu geleneğe geçtiğimiz yıl uymadı ve alan değişikliği duyurusunu açıklamadı.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmen Alan Değişikliği takvimini ne zaman açıklayacak?

Millii Eğitim Bakanlığının (MEB) öğretmenlerin alan değişikliği ile ilgili bir çalışma yaptığın dair net bir açıklama yapılmadı. Ancak bakanlığın alan değişikliğine ilişkin MEB takvimini 2023 Ocak ayı içerisinde açıklaması bekleniyor. Yapılacak olan özür grubu öğretmen atamalarının ardından diplomaya dayalı alan değişikliği duyurusunun açıklanmasına kesin gözü ile bakılırken MEB'in alan değişikliği ile ilgili nasıl bir duyuru çıkaracağı, kapsamının ne olacağı yönünde henüz net bir bilgi mevcut değil.

ÖĞRETMENLER VE SENDİKALAR MEB'E ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İİN KONUYU HATIRLATMALI

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK), Uzman ve Baöğretmenlik sınavları gibi konularda yoğun bir mesai harcadı. Yaşanan yoğunluk nedeni ile MEB'in alan değişikliğine odaklanmada sıkıntılar yaşanmış olabilir. Ancak tüm bu süreçler geriden akdı. Bakanlığın önünde sadece özür grubu öğretmen atamaları kaldı. Bu atamalar da sistem üzerinden artık otomatik olarak yapılabildiğinden, öğretmenlerin gerek şahsi olarak gerekse sendikalar aracılığıyla seslerini bakanlığa duyurması faydalı olacaktır.

MEB’de bu 3 branş ve öğretmenleri ön plana çıkıyor MEB’de bu 3 branş ve öğretmenleri ön plana çıkıyor

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığının, öğretmenlerin alan değişikliği taleplerinde diplomayı esas alması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu atama döneinde de öğretmenlerin diplomaya dayalı alan değişikliği talebinde bulunabilecekleri yönğnde bir duyuru yayımlanması bekleniyor.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Milli Eğitim Bakanlığının öğetmenlerin alan değişikliği ile ilgili duyurusu yayımlandıktan sonra sitemizde duyuru haber olarak paylaşılacaktır. Ancak MEB kendi resmi internet sitesi üzereinden de duyuruyu yayımlayacaktır.

Sitemizi takipte kalarak bakanlıkla, öğretmenlerle ve eğitimle ilgili haberleri takip edebilir, yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.