Sosyal Sigortalar kurumu SSK ve Bağ-Kur üzerinden emekli olan vatandaşların maaşları enflasyon oranında %37’lik bir artış yaşamıştı. Bu zamlara ek olarak hükümet tarafından yüzde beşlik bir zam daha yapıldı ve emekli maaşları %42 oranında zamlandı. Bununla birlikte en düşük emekli maaşı 7500 TL’den 10.000 TL’ye çıkarıldı. Ancak emekliler bu zammı da yetersiz buldu ve hükümetin yeni adımlar atarak emeklilere daha fazla zam yapmasını talep etmeye başladı. Hükümetin bu taleplere kayıtsız kalmayacağı ve seçimlerde emeklerin oyunu kaybetmemek için 31 Mart 2024 yerel seçimler öncesinde emeklere ek zam yapacağı Ankara kulislerinde iddia edildi. İşte detaylar: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2024 yılının ilk kabine toplantısı sonrasında geçtiğimiz Salı günü açıklamalar yapmış ve emekli maaşlarına zam konusunu açıklamıştı. Açıklamaya göre SSK ve Bağkur emeklerine yapılması beklenen maaş zammı oranı %5 zamla birlikte %42’ye çıkartılmıştı. Bununla birlikte cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük emekli maaşının 7500 TL’den 10.000 TL’ye yükseltildiğini duyurmuştu. Ancak emekliler arasında yapılan bu zam yeterli bulunmadı ve hükümetten yeni eggs talebi oluştu.

EN DÜSÜK EMEKLI MAASI 10 BIN TLYE

YÜKSELDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında memur ve emekli maaşları ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı::

"Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış

oranları önümüzdeki temmuzda

eşitlenecektir. Meclisimizin de onayını

aldıktan sonra artışlar bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak

istiyoruz." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamasına ek olarak 7500 TL olan en düşük emekli maaşının 10.000 TL’ye yükseltildiğini de duyurmuştu.

ANKARA KULISLERINDE BOMBA ETKISI

YARATAN iDDIA

Emekli maaşlarına yapılan zamlarla ilgili yaşanan tartışmalar zamın belli olmasına rağmen gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Ankara kulisleri düşen önemli iddia maaş zammı konusunda büyük yankı uyandırdı.

"4 BIN TL ILE 8 BIN TL ARASINDA SEYYANEN ZAM YAPILACAK"

Temmuz ayında Milyonlarca memurun maaşı 2.100 TL eksik yatacak Temmuz ayında Milyonlarca memurun maaşı 2.100 TL eksik yatacak

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde emekli maaşlarına yapılan zamma ek olarak yeni bir zam daha yapılabileceği iddia edildi. Emekli maaşlarına yapılan %5’lik emekleri tatmin etmeyince, hükümetin seçimlerin hemen öncesinde emekli maaşlarına bir zam daha yapacağı ve bu zammı seyyanen zam şeklinde uygulayacağı külislere düşen bilgiler arasında. Emekli maaşlarına yapılacak olan seyyanen zammı 4000 TL ila 8000 TL arasında olması bekleniyor.

Emekli maaşları ile ilgili olarak son kararı verecek olan hükümetin konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor