Öğretmen atamalarında geri sayım başladı. Yüzbinlerce öğretmen milli eğitim Bakanlığı'nın atama takvimini açıklamasını bekliyor. Atama takvimi ile birlikte branş ve kontenjan dağılımlarının da açıklanması büyük önem taşıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklama ile, 2024 yılı şubat ayında Öğretmen atamasının yapılmayacağı ve atamaların iptal edildiği bilgisini vermesinin ardından şubat ayında atama bekleyen Öğretmenler yeni takvimin açıklanmasını ve atama tarihlerinin ne zaman olacağını merak etmeye başladı.Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre öğretmen atamaları 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra yapılacak. Ancak öğretmen atamaları için şubat ayı kritik olarak gözüküyor.

Seçimlerde hiçbir kesimin oyunu kaybetmek istemeyen hükümetin, seçimlerin hemen öncesinde öğretmen atama takvimini açıklayarak, bu yöndeki talebe cevap vermesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl yapılan öğretmen atama açıklaması da seçimlerden hemen önce yapılmış ve son yılların en büyük öğretmen ataması gerçekleştirilmiş, 45.000 öğretmen atanmıştı. 

Geçen yıl yapılan uygulama göz önüne alındığında Milli Eğitim Bakanlığının şubat ayında Öğretmen atama takvimini açıklaması ve hangi branştan kaç Öğretmen atanacağını duyurması bekleniyor.

Öğretmen atama branş dağılımı nasıl olacak?

Öğretmen atamalarında en çok merak edilen konu takvim ancak öğretmenler için en büyük önem taşıyan konu ise hangi branşa kaç öğretmen ataması yapılacağı konusu. Çünkü çeşitli branşlarda yüz binlerce öğretmen atama bekliyor. Bazı branşlara çok sayıda öğretmen alımı yapılırken bazı branşların oldukça düşük miktarda atanması, bu branş öğretmenlerinde daha fazla atama talebi oluşturuyor.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda, yeni süreçte öğrencilerin ders yükünün azaltılacağı yönünde söylemler gelişmişti. Özellikle yabancı dil vurgusu yapılan açıklamalara dayanılarak yabancı dil öğretmeni sayısının bu yılda atamalarda en fazla kontenjanılardan birini kaplaması bekleniyor.

Öte yandan Türkçe dersinden sınıf geçme ortalamasının yükseltilmesi ve Türkçe öğretiminin önemine vurgu yapılması nedeniyle bu yıl Türkçe dersi branşında da bir artış gözlenmesi bekleniyor. Bununla birlikte öğrencilerin sosyal, fiziksel, zihinsel gelişimlerini daha da güçlendirecek derslerin ön plana çıkması ve bunun içinde beden eğitimi, müzik, resim gibi branşların geçen yıllara göre atamalarda daha fazla yer alması bekleniyor.
Okul öncesi eğitim öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, din kültürü öğretmenliği ise her yıl olduğu gibi bu sene en çok ataması yapılacak öğretmen branşlarından olacak.

Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor

Sizler de atamalara ve branş dağılımına ilişkin düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.