MÜLAKATLAR BAŞLAMADAN, AHLAKSIZLIKLARI BAŞLADI BİLE! MÜLAKATLAR BAŞLAMADAN, AHLAKSIZLIKLARI BAŞLADI BİLE!
Özel Gereksinimli Öğrenci Muhammed BURSALI, 2022 yılı Aralık ayında kayıt olduğu okulda ki duyduğu memnuniyeti göstermek adına okul müdürü, okul idaresi ve okul öğretmenlerine, Özel Eğitim Öğretmeni Nazmiye ESKİ ve 9. Sınıf 2 öğrenci ile birlikte, bir hediye yapma kararı verdi. Birlikte neler yapılabileceğini etüt ederek, yeni yıla girilmekte olması münasebeti ile de kitap ayıracı hediyesi yapma kararı aldı. Akabinde 9. Sınıf özel eğitim alt sınıf öğrencisi Muhammet ve 9. sınıf 2 Muhasebe alanı öğrencisi ile birlikte, hem akran kaynaşması, hem de öğretmenlerine bir sürpriz yapma etkinliği olabilmesi adına “Yeni Yılda Hep Birlikte Mutluyuz”  aktivitesi düzenledi. Okul Müdürü Ayla Emine ÇİFTÇİ, birebir özel öğrenci Muhammed’ den almış olduğu yeni yıl hediyesi ile mutluluk duydu. Birebir özel öğrenciden kitap ayıraçlarını alan Okul idare Personeli ise duydukları memnuniyet gözlerinden okundu.


Şehit Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bu yıl özel eğitim alt sınıfı açıldı. Okulda görev yapan Özel Eğitim Alt sınıf öğretmeni Nazmiye ESKİ, özel öğrencisi ile birlikte 2023 yılına girilmesi münasebeti ile hem okul öğretmenlerinin yeni yıla daha büyük bir şevkle girmelerine bir motive kaynağı olması adına, hem de özel öğrencisi Muhammed’in, akranları ile birlikte bir arada yürütebilecekleri bir hediye etkinliği düzenleme kararı aldı. Özel Öğrenci Muhammed’in, sosyal iletişim becerileri ve bağımsız yaşam becerileri kazanımına da katkı sağlayacak olan bu etkinlik için 9. Sınıf Muhasebe alanı 2 öğrenciyi de dahil etti.  9. sınıf Özel Eğitim sınıfı öğrencisi Muhammed, akranları ile birlikte kitap ayıracı yaptıkları birkaç gün boyunca, mutlu ve eğlenceli bir zaman geçirirken aynı zamanda sosyal iletişim ve bağımsız yaşam becerileri gelişimi yanında spor ve müzik kazanımı becerilerine de katkı sağlayan bir süreç geçirdi. Hediyelerin bitiminde Muhammed, yapmış oldukları Masa Üstü Plaketi ve kitap ayıraçlarını bire bir elden Okul Müdürü Çiftçi’ ye ve okul idarecilerine teslim ederken duyduğu memnuniyet gözlerinden okundu. Okulda bulunan 65 branş ve kültür dersi öğretmeni ile 4 okul yardımcı ablasına da, yapmış oldukları kitap ayıraçlarını, okul öğretmenler odasında, öğrenciler tarafından teslim edilmesi esnasında, yeni yıla sürprizleri ile giren okul öğretmenleri, duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Okul Bilişim Alanı Öğretmenlerinden Hülya TAŞÇI “ Şu an oldukça şaşkınım. Özel öğrencimizden almış olduğum bu hediye benim için oldukça anlamlı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Öğretmenimize bu nazik düşüncesi için ve de öğrencilerimize de el emekleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu vesile ile 2023 yılı için, Öğrencimiz Muhammed’ e ve bizler için  de güzel, mutlu ve de sağlıklı  bir yıl diliyorum” dedi.


Okul Özel Eğitim Alanı Sorumlu Müdür Yardımcısı Şeyda OLGUN; “ Bu sene okulumuzda açılması düşünülen özel eğitim alt sınıfı açma kararı sürecinde büyük heyecan duydum ve açılması için okul müdürümüzle ciddi bir efor sarf ettik ve şuan meyvelerine tanık olmak doğrusu beni oldukça mutlu ediyor. Öğrencimiz’ in bu hediyesi ise sarf ettiğimiz bu efor’ un ne kadar doğru bir karar olduğunu bizlere bir kez daha kanıtladı. Bu vesile ile Özel Öğrencimiz Muhammed ve öğrencilerimiz ile birlikte, yeni yılın bizlere başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi


Özel Eğitim Öğretmeni Nazmiye ESKİ; “ Okulumuzda Özel Eğitim alt sınıfında ders kazanımlarına göre öğrencimize yer yer Montessori Eğitimi yöntemi, İşbirlikli Öğrenme Yöntemi, Çoklu zeka kuramı tabanlı etkin öğrenme yaklaşımı, Basamaklandırılmış Yöntem gibi yöntemleri uygulanmaktadır. Bağımsız Yaşam Becerileri, İletişim ve Sosyal Beceriler ile Spor ve Fiziki Etkinlikler dersi etkinlikleri adına ve Müzik ile Teknoloji ve Tasarımı dersi kazanımlarını da içeren, yeni bir yıla girmemizin heyecanı ile de okul öğretmenlerimize bir sürpriz yapmak istedik ve özel öğrencimizin akranları ile birlikte belirli bir süreci içeren “Yılbaşında Hep Birlikte Mutluyuz” etkinliği organize ettik. Ders kazanımlarının neticesini almak bizleri mutlu etti. Özellikle Özel öğrencimiz Muhammed, süreç esnasında akranları ile oldukça eğlenceli ve mutlu bir süreç geçirmiş olması ( yaparak yaşayarak, dokunarak, hissederek, eğlenerek, duyarak soysal- iletişimsel ve bağımsız yaşam beceri kazanımı)   ve de öğretmenlerine yapmış oldukları hediyeleri teslim ederken ki duyduğu memnuniyetin çift taraflı olması ise ayrıca sevindirici bir durum bizler için. Bu vesile ile doğan her yeni günün muhteşem bir gün olduğunu bilerek, her zorluğa rağmen mucizevi bir inançla yeniden ve yeniden başlayarak, umut dolu bir yürekle ve mucizelere inanan bir insanlık için ve de özel öğrencilerimiz için 2023 yılının başarılı, mutlu ve sağlıklı bir yıl olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Okul Müdürü Ayla Emine ÇİFTÇİ; “Yılbaşında Hep Birlikte Mutluyuz” adlı etkinlikte özel öğrencimizin yapmış olduğu bu hediyeyi almak beni müthiş heyecanlandırdı. Belki de şuana kadar ki almış olduğum en anlamlı hediye diyebilirim. Özel Eğitim öğretmeni nezdinde, özel gereksinimli öğrencimize yönelik başlatılan bu etkinlik, birebir özel öğrencimizin de katılımı olması ise bizler için bir kıvanç kaynağı. “  dedi.

Özel gereksinimli öğrencilerin temel becerilerini kazanması, sosyalleşmesi ve akran kültürlerini öğrenmeleri için bu ve buna benzer etkinliklerin oldukça etkin araçlardan biri olduğuna dikkat çeken ÇİFTÇİ, “Özel gereksinimli çocuklarımızın sosyal hayata katılımlarını desteklemek okulumuz olarak bizler için hem bir sorumluluk, hem de büyük bir mutluluk kaynağıdır. Sosyal ve iletişimsel becerilerini arttırıcı faaliyetlerle onlara yeteneklerini gösterme imkânları sağlayarak, sosyalleşmelerine yardımcı oldukları için başta Özel eğitim öğretmenimize ve de hediyeleri yaparken destek olan 9. Sınıf öğrencilerimize de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
ÇİFTÇİ şöyle devam etti;
“Bugün 15 yaşında olan özel öğrencimizin yaşamı boyunca iletişim ve sosyal becerileri ile bağımsız yaşam becerilerini kazandırmak ve özendirmek için her türlü eğitim ve öğretim materyallerini temin ederek, okulumuzda edindiği tecrübeyi yaşamları boyunca alışkanlık haline getirmesini istiyoruz. Çünkü özel gereksinimli bireylerin, düzenli iletişim - sosyal ve bağımsız yaşam becerisi kazanımı sayesinde kendi öz bakım becerilerinin de ayrıca geliştiği, bu kazanımlar sayesinde ayrıca kemik ve kas yapısının güçlendiği, zihinsel ve bedensel olarak olumlu gelişmeler gösterdikleri birçok bilimsel çalışmayla da tespit edilmiştir.  Bu anlamlı etkinlik göstermiştir ki, bundan sonraki eğitim sürecimizde, özel öğrencimiz ile daha pek çok başarılı etkinliklerde karşı karşıya geleceğiz. Şimdiden bunun hissini ve de mutluluğunu taşıyorum. Öğretmenimize bu noktada yapılabilecek tüm desteği okul olarak veremeye hazırız. Bu vesile ile Yeni yıla girmekte olduğumuz bu son gün de Okul idaremiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize, yeni yılın sağlık, mutluluk ve başarı getirmesi temennisinde bulunuyorum” dedi.

Özel gereksinimli öğrenci Muhammed’ den hediyelerini alan öğretmenler ve idareciler, Muhammed’ e teşekkür etti akabinde, öğrenci ile anı fotoğrafı çekilmesiyle etkinlik son buldu.