Özel okulların önümüzdeki yıl için fiyatlara uygulayacağı zam oranı 2023 Ocak'ta belli olacak. Ancak çok sayıda okul erken kayıt yaparak 2023 yılı zam oranını beklemeden yeni zam uygulamasına gitti. Erken kayıt yaptıran veliler ücretleri ödemeye başladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 yılı okul ücretlerinin görüşüldüğü toplantı için özel öğretim kurumları temsilcilerini kabul etti. Özel okul temsilcilerinin, "Geçen yıl olduğu gibi fiyat artışı sınırlanırsa, bunu kaldıramayız" dedikleri öğrenildi.

Son günlerde erken kayıt yapan özel okul fiyatlarına yapılan yüksek zam tartışması sürerken, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel öğretim kurumlarının temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Özer tarafından yönetilen toplantıda özel okulda çalışan öğretmenler ile velilerin beklentileri ve sektörün sorunları ele konuşuldu.

NTV'de yer alan habere göre,  özel okullarda artan maliyetler toppantının ana gündem maddesiydi.

Özel okul temsilcileri ana harcama kalemlerinden doğalgazdan, personele, elektrikten, kırtasiyeye pek çok kalemde maliyetlerin arttığına dikkat çekti.

Bu konuda hazırlanan çalışma, Milli Eğitim bakanı mahmut Özer ile paylaşıldı. Öğretmenlerin beklediği oranda ücret artışı sağlayabilmek ve diğer maliyetleri karşılamak için Bakan Özer'den destek istendi.

15.07.2000 24 Temmuz zamlı Öğretmen maaşı uzman Öğretmen başöğretmen maaşları 15.07.2000 24 Temmuz zamlı Öğretmen maaşı uzman Öğretmen başöğretmen maaşları

Özel okullardaki fiyat artışı MEB tarafından 2022 yılında yüzde 36 ile sınırlandırılmıştı.

Mevzuata göre özel okullarda zam oranı yıllık ÜFE ve TÜFE'nin ortalamasına, artı eksi 5 eklenmesiyle belirleniyor. Ancak, bu oran geçen yıl sınırlandırılıp, yüzde 36,7 olarak belirlenmişti.

Özel okul yöneticiler, artan maliyetlerden dolayı 2023'te sektörün benzer bir sınırlamayı kaldıramayacağını Bakan Özer'e iletti.

Bakan Özer, zam oranı için yıllık enflasyonun netleşeceği Ocak ayının beklenmesi gerektiğine işaret etti.