Milli Eğitim Bakanlığı MEB, bakanlık bünyesinde görev yapan öğretmenler için 2022 yılında çıkarılan ve 2023 yılında uygulamaya konulan Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK ile ilgili değişiklik yapıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından Öğretmenlik meslek kanunu, uygulamaya konulan yaklaşık bir yıl oldu. Ancak kanun öğretmenler arasında çeşitli eleştirilere neden olurken öğretmen sendikaları kanunun değiştirilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Mahkeme sendikaları dinledikten sonra kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesi yönünde karar verdi. Bu karardan sonra milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda önemli değişiklikler yapılacağının sinyalini verdi. Bakan Yusuf Tekin Öğretmenler Odası buluşmalarında, öğretmenlerin meslek kanunu ile ilgili taleplerini dinledi ve defalarca konuya ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Yusuf Tekin, Anayasa Mahkemesinin kararını beklediklerini söylemişti. Ancak yüksek mahkeme kararını verdi. Bu kararın ardından bakanlık harekete geçti ve yeni meslek kanunu için hazırlıklara başladı. Bakanlık bünyesinde Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor. Alınan bilgilere göre şu değişikliklerin yapılması bekleniyor:

  1. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikte sınav şartının kaldırılması gündemde
  2. Uzman öğretmenlikte gerekli olan süre şartının 6-7 yıla, başöğretmenlikte ise süre şartının 12-14 yıla düşürülmesi gündemde.
  3. 20 yılını dolduran ve uzman öğretmen olanlara direkt olarak başöğretmenlik ünvanı verilmesi.
  4. Ücretli öğretmenlikte geçen sürelerin, uzman öğretmen ve başöğretmenlik için şart koşulan süreye dahil edilmesi.

Öğretmenlerin beklentileri ise şöyle:

  1. uzman öğretmenlikte süre şartının 5 yıla, başöğretmenlikte ise 10 yıla düşürülmesi.
  2. Uzman Öğretmenlik ve başöğretmenlikte sınavın kaldırılması.
  3. ücretli öğretmenlikte geçen sürelerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikte geçerli olması.
  4. Uzman öğretmen ve başöğretmenlik tazminatını kök maaşa yansıt emeklilikte etkili olması.
  5. 20 yılını dolduran tüm öğretmenlerin şartsız olarak başöğretmen yapılması.

Sizler de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili taleplerinizi ve görüşlerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz

Öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye TBMM‘de Öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye TBMM‘de