Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılında önemli kararlar aldı. Bakanlık, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde aldığı kararları uygulamaya başladı. Alınan kararlar bütün öğrencilere uygulanmaya devam ediyor. Bakanlık dönemin sonuna doğru aldığı kararla 5 günlük dersi iptal etti.

Öğretmene rotasyonda dengeleri değiştirecek son dakika açıklaması Öğretmene rotasyonda dengeleri değiştirecek son dakika açıklaması

2024-2025 eğitim öğretim yılının en önemli gündem maddelerinden biri müfredat değişikliği olacak. Ancak 2023-2024 eğitim öğretim yılında da bakanlık tarafından önemli değişiklikler yapıldı. Gerek yönetmelik bazında, gerek uygulama bazında bir çok değişik değişikliğe imza atan MEB, derslerle ilgili de önemli kararlar almaya devam ediyor. Bakanlık tarafından alınan kararla bir hafta boyunca ders yapılması yasaklandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla 2023 ve 2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminin son haftasında ders işlenmesi yasaklanmıştı. Öğretmenler karne dağıtmadan bir hafta önce bütün derslerini bitirdi ve son haftaya girdi. Son haftada ise Öğretmenler ders işlemedi. Bu hafta da sadece öğrencilere etkinlik yaptırıldı. Gerek sosyal etkinlikler, gerek kültürel etkinlikler ve gerekse spor etkinlikleri öğrencileri oldukça mutlu etti. Son hafta derslerini iptal edilmesi ile birlikte öğrenciler okulda eğlenceli vakit geçirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı aynı uygulamayı 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de devam ettirecek. bu kapsamda 10-11-12-13-14 Haziran 2024 tarihlerinde Öğretmenler tarafından ders işlenmeyecek ve öğrenciler ders yapmayacak. birinci dönemin son haftasında olduğu gibi öğrenciler sosyal kültürel ve sportif etkinlikler yapacaklar. 

Etkinlikler Haftası boyunca öğrenciler ders işlemek yerine çeşitli etkinliklere katılacaklar. Bu etkinlikler ise öğrencilerin hem öğrenmesine hem de keyifli vakit geçirmesine olanak sunacak. 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, akademik başarıyı hedef alarak, ancak sadece de başarıya odaklanmadan kapsamlı bir eğitim vermek istediklerini ifade etti. Bu nedenle de yeni Etkinlik Haftası uygulaması yapıldığını aktaran Bakan Tekin, bu haftada ortaokul, lise ve ilkokul öğrencilerinin ders işlemeyeceklerini anımsattı. Tüm hafta boyunca oyunlar oynanacağı, grup etkinliklerinin düzenleneceği, gezilerin yapılacağı ve sosyal faaliyetlerle dolu olacak. Ayrıca öğrencilerin kişisel, sosyal ve duygusal gelişimleri de gözetilmiş olacak. 

2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci ve ikinci dönemlerinde uygulanan ve uygulanacak olan Etkinlik Haftası aynı zamanda öğrencilerin motivasyonunu da destekleyecek. Bakan Tekin’e göre bu yeni uygulama, öğrencilerin hem okula ilgisini hem de derslere olan katılımını artırıyor olacak.