Yaz tatili ile ilgili kritik gelişme. 1 milyondan fazla öğretmen, milyonlarca öğrenci yaz tatili ile ilgili yeni gelişmeleri takip ediyor ve yaz tatili ile ilgili bir çalışma olup olmadığını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığının yeni uygulaması ise yaz tatili ile ilgili önemli bir belirsizliği gündeme getirdi.
Her yıl eğitim öğretim yılının bitmesinin ardından haziran ayında ikinci dönem karnelerinin verilmesinin ardından öğretmenler ve öğrenciler yaz tatiline giriyor. Öğrenciler için üç ay süren yaz tatili, öğretmenler için ise iki ay sürüyor. Ancak bakanlığın son yıllarda yapmış olduğu bazı çalışmalar nedeniyle öğretmenler tam anlamıyla yaz tatili yapamayaabiliyor. Ayrıca yaz aylarında verilen eğitimler ile öğrenciler de okullara çeşitli vesilelerle devam edebiliyor. 

MEB LGS için yeni sınav kurallarını açıkladı dikkat edilecek hususlar nelerdir MEB LGS için yeni sınav kurallarını açıkladı dikkat edilecek hususlar nelerdir

2023-2024 eğitim öğretim yılının bitmesi ile birlikte başlayacak olan yaz tatili ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yeni müfredat ile ilgili çalışmasını askıya çıkardı. Yeni müfredat belli bir süre askıda kalacak ve paydaşların görüş ve önerileri alınacak. Görüş ve önerilerin alınmasının ardından müfredat nihai haline getirilecek ve uygulanmaya başlayacak.

Yeni müfredatın uygulanması için öğretmenlerin müfredatla ilgili detayları bilmesi gerekiyor. Öğretmenlerin yeni yeni müfredata hazırlıksız yakalanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitime alınması bekleniyor. 
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bakanlık tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını, belirlenecek olan takvim çerçevesinde bütün öğretmenlerin yeni müfredatla ilgili eğitime alınacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından yeni müfredat eğitiminin ne zaman başlayacağı merak edilmeye başlandı.

Yeni müfredatla ilgili eğitimin yaz tatiline denk gelmesi olasılığı gündeme geldi. Bu olasılık gerçekleşirse öğretmenler yaz tatilinde yeni müfredat eğitimine tabi tutulacak ve yaz tatilini tam olarak yapamayacaklar.

Ancak konu, Milli Eğitim Bakanlığının müfredat eğitimi ile ilgili öğretmen eğitimlerinin takvimini açıklamasının ardından netleşecek. Gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.