Yüzbinlerce öğretmenin sabırsızlıkla beklediği düzenleme geliyor Yüzbinlerce öğretmenin sabırsızlıkla beklediği düzenleme geliyor
Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenler her ayın 1'inden sonra ek ders ücreti adı altında maaşa ek olarak ücret alıyor. Ancak bu ücreti öğretmenlerin tamamı alamıyor. Maaş karşılığı derslere giden öğretmenler bu derslerden fazlasına girerse ak ders yapmış oluyor ve bu hizmeti karşılığında da ek ders ücreti alıyor.
Ancak öğretmenler ek ders ücretlerini sürekli alamıyor. Ek ders ücretini alabilmesi için aktif olarak derse girmesi ya da derse niteliğinde görevler yapması gerekiyor. Bu nedenle sömestr tatili ve yaz tatilleri ile birlikte resmi tatillerde de öğretmenlere ek ders ücreti ödenmiyor.
Bu durum öğretmenlerin aldığı ek ders ücretlerinde de dalgalanmalara neden oluyor. Zaman zaman sendikaların Milli Eğitim Bakanlığına yaptıkları 'Ek ders ücretleri maaşlara eklensin ve her ay ödensin' çağrısı henüz MEB'den olumlu karşılık bulmadı.
Habere kısa bir girişten sonra öğretmenlerimizden Mayıs ayı için kesilecek ücretlerle ilgili haberimizin detaylarına gelelim:
Ramazan ayının son günlerine yaklaştığımız şu sıralarda öğretmenlerin mayıs ayı ek ders ücretleri ne kadar olacağı, ödemelerin nasıl yapılacağı, ne kadar kesinti olacağı merak konusu oldu.
Bayramda Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Kesilecek 25-26 Mayıs 2020 Pazartesi ve Salı günleri Ramazan Bayramı’nın 2. Ve 3. Gününe denk geldiği için öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilecek.
Bilindiği üzere 1 Ocak, 1 Mayıs ve dini bayramlarda öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilmekte olup, toplu sözleşmeler yapılırken öğretmenlere bu tarihlerde ödeme yapılması konusunda bir arpa boyu yol kat edilememiştir.
Dolayısıyla ders yüküne ve branşa bağlı olarak öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ilgili hafta için 16 saate kadar ek ders kesintisi yapılacağı gerçeği ortaya çıktı.
Yapılacak kesinti ile öğretmenlerden 275 TL’ye kadar Ramazan Bayramı tatil kesintisi gerçekleşmiş olacak.
Öğretmenler, yetkili sendikadan bir sonraki toplu sözleşme görüşmelerinde bu tarz kazanımların elde edilmesini ve öğretmenlerden kesinti yapılmamasını bekliyor.