Öğretmenlerin aldığı ek ders ücretini zam konusunda ilk sinyal Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den geldi. Milli Eğitim Bakanlığı personeli olarak görev yapan öğretmenlere maaş karşılığını aşan ders görevleri karşılığında ek ders ücreti ödemesi yapılıyor.

2023 Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan zamlar, aynı oranda ek ders ücretlerini yansımayınca, ek ders ücretleri oldukça düşük seviyelerde kaldı. Öyle ki, şu an öğretmenlere yaklaşık 60 TL civarında ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Yaşanan yüksek enflasyon ve fiyat artışları dikkate alındığında, bu ücretin ne kadar düşük olduğu gözden kaçmıyor. Ek ders ücretlerinin bu kadar düşük kalmasının nedeni ise memur maaşlarına yapılan seyyanen zammnı aynı oranda ek ders ücretlerine yapılmaması ve sadece %17,5 oranında artış sağlanması oldu. Bu nedenle öğretmenler, ek ders ücretlerine ciddi bir oranda zam yapılmasını talep ediyor. 
Geçen hafta İstanbul'da yapılan Öğretmenler Odası Buluşmaları kapsamında Bakanı Yusuf Tekin'le görüşen öğretmenler, ek ders ücretlerine zam konusunu bakana sordu. Bakan Tekin, öğretmenlerin bu sorusunu şöyle yanıtladı:

EK DERS ÜCRETİNE ZAM MALİYE BAKANLIĞIYLA GÖRÜŞÜLÜYOR 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenler Odası Buluşmaları kapsamında görüştüğü öğretmenler tarafından kendisinde yöneltilen ek ders ücretlerine zaman sorusunu; Maliye Bakanlığı ile bu konuda görüşme yapıldığı ve çalışmaların devam ettiği şeklinde cevapladı.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere ek ders ücretlerini önümüzdeki günlerde olmasa da 2024 yılı içerisinde ek zam yapılması mümkün olacak.

Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi geliyor Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi geliyor

Öte yandan sendikaların da ek ders ücretlerine zam yapılması yönündeki talepleri ve çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Türk Eğitim Sen TES, öğretmenlerden topladığı imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuyor. TBMM'ye sunulacak olan dilekçede öğretmenlerin ek ders ücretlerine %100 oranında zam yapılması talebi yer alıyor.

Sendika ek ders ücretlerine zam yapılması için Türkiye genelinde öğretmenler arasında dilekçe kampanyası başlatmıştı.