15.07.2000 24 Temmuz zamlı Öğretmen maaşı uzman Öğretmen başöğretmen maaşları 15.07.2000 24 Temmuz zamlı Öğretmen maaşı uzman Öğretmen başöğretmen maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğretmenlere girdikleri ek dersler karşılığında ek ders ücreti ödemesi yapıyor. Bakanlık tarafından öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri yönetmelikler ve ek ders ücreti kararlarına göre yapılıyor. Öğretmenler girdikleri derslerin karşılığında ek ders ücreti alabildiği gibi ders görevi yerine geçen görevleri yaptıklarında da ek ders ücreti alabiliyorlar. Bununla birlikte öğretmenlere ders verdikleri kurslar, destekleme yetiştirme kursları DYK, İYEP, Destek eğitimi gibi çalışmalar karşılığında da ek ders ücreti ödemesi yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere yapılan ek ders ücreti ödemeleri, maaşlar gibi peşin ödenmiyor. Öğretmenler ek ders görevlerini tamamladıktan sonra ücretlerini alabiliyorlar. Bu ödemelerde her ayın birinci gününden itibaren ödenmeye başlıyor. Genellikle ayın ilk haftası içerisinde öğretmenlere ek ders ücreti ödemeleri gerçekleştiriyor. Ancak aralık ayında bu durum farklı olacak. 

Aralık ayında erken ek ders ücreti ödemesi

2023 yılı aralık ayında Öğretmenlerin ek ders ücretleri erken ödenecek. Ödemeler 2024 yılı Ocak ayına sarkıtılmayacak. Bunun nedeni ise yılın son ayı olması münasebeti ile ödemelerin bir sonraki yıla kalmamasının sağlanması. ödemelerin 2024 yılında kalmaması nedeniyle milli eğitim bakanlığı okullari ve kurumlara talimat göndererek ek ders ücreti ödemelerinin aralık ayı içerisinde yapılmasını istiyor. Bu nedenle öğretmenlerin ek ders ücretleri aralık ayinin son günlerinde hesaplarına yatmış olacak.