Milyonlarca memurun beklediği haber Bakan tarafından açıklandı. 2024 Ocak ayında yapılacak olan memur maaş maaş zamlarına ek olarak memurlar için önemli bir haber daha geldi.

Memur maaşlarına Ocak ayında yeni zam yapılacak. Yapılan toplu sözleşme ile memur maaşlarına %15 zam hükümet tarafından yapılmıştı. Yaşanan en nedeni memurların 2023 yılının son altı ayında yaşadığı enflasyon kayıpları TÜİK verilerine göre hesaplanacak ve memur maaşına eklenecek. Şimdiye kadar kasım ayı enflasyon verilerine göre memur maaşlarına %45 oranında zam kesinleşti. Ancak memur maaşlarına aralık enflasyonu da eklenince %50 civarında bir zam gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu kapsamda çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur maaş zammı ile ilgili açıklama yaptı. İşte o açıklamalar ve bakan Işıkhan'ın tüm memurları ilgilendiren önemli bir konuda verdiği haber:

Memur maaşı, emekli maaşı ve asgari ücret konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur zammı için ocak ayında yüzde 50 civarında bir artış yapılacağını tahmin ettiklerini belirtirken, asgari ücret için de komisyondan çıkacak kararın herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesi olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bakanlığının Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen 2024 bütçesinde yaptığı konuşmada asgari ücret, memur zammı ve emekli maaşı hakkında önemli mesajlar verdi.

YKS’de kopya çekerken yakalanan adaya verilen ilk ceza belli oldu YKS’de kopya çekerken yakalanan adaya verilen ilk ceza belli oldu

BAKAN IŞIKHAN'DAN MEMUR ZAMMI AÇIKLAMASI

MEMURA YÜZDE 50 MAAŞ ZAMMI

Hükümetin %10 beşlik zam teklifini aynen kabul eden Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı uyarınca, memurlar için, 2024 yılı için yüzde 15+yüzde 10, 2025 için yüzde 6 ve yüzde 5 maaş artışı yapılması ve enflasyon farkı verilmesi kararlaştırıldı. Son 5 aylık verilere göre TÜFE yüzde 33.66 olarak gerçekleşti. Enflasyon farkıyla birlikte 2024 ocak ayında memur maaşlarının yüzde 50 civarında artacağı tahmin edilmektedir. 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşı 2023'te 22 bin liraya çıkarılarak nominal olarak 56 kat, reel olarak da yüzde 266 oranında artış sağlanmıştır.

MEMURA 3600 EK GÖSTERGE GELİYOR

15 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile çalışan ve emekli 5.3 milyon kamu personeli ve bunların hak sahiplerinin ek göstergelerinin yeniden belirlenmesini sağladık. Bununla beraber, birinci dereceye yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükümet olarak en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bu yılın başında kamuda sözleşmeli olarak görev yapan 460 bin personeli de kadroya geçireceğiz.