Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın sözlerini hatırlatarak, bakan Yusuf Tekin tarafından açıklanan ve MEB’in uygulamaya koyacağı öğretmene rotasyonun öğretmenler üzerinde gereksiz bir huzursuzluk yaratacağına vurgu yaptı.

ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor

TES Genel Başkanı Geylan, öğretmen öğretmenlere getirilen rotasyon uygulamasının, öğretmenlerin yıllardır beklediği Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesi öncesinde gereksiz tartışmalara neden olduğunu ifade etti. Ceylan açıklamasında; "Dönemin Milli Eğitim Bakanı sayın Nabi Avcı’nın dediği gibi, ‘ATTIĞINIZ TAŞ YİNE KURBAĞAYI BİLE ÜRKÜTMEYECEK’ ama yüzbinlerce öğretmeni huzursuz edeceksiniz! Aynı hataları tekrar etmenin kime ne faydası var?" diyerek, rotasyonun öğretmenlerin beklediği ve ihtiyaç duyduğu düzenlemeler yerine getirilmeden gündeme getirilmesinin doğru olmadığını vurguladı.

Açıklamasında öğretmenlerin mazeret tayinlerine değinen Geylan, öğretmenlerin  özür grubu ata atamalarında yaşadıkları sorunların çözülmesi ve sıra tayini uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi gibi makul taleplerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Talip Geylan, rotasyon tartışmasının öğretmenlerin huzurunu kaçırmaktan başka bir işe yaramayacağını söyleyerek

 "ÖMK teklifinin TBMM gündemine geleceği bugünlerde, kanuna dair gerçekçi taleplerin tartışılması beklenirken, çalışma ortamını gerecek olan gereksiz gündemlerle meslektaşlarımız muhatap ediliyor," değerlendirmesinde bulundu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığından beklentilerinin, Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun adına yakışır şekilde yeniden düzenlenmesi ve öğretmenlerin motivasyonunu artıracak tedbirlerin alınması olduğunu belirtti. Türk Eğitim Sen'in bu konuda öğretmenlerin yanında olmaya devam edeceğini ifade eden Genel Başkan Geylan, eğitim hizmetinin daha verimli hale getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemine dikkat çekti.