Bakan Tekin’in öğretmenlere yönelik açıklamasına Özat’tan sert tepki Bakan Tekin’in öğretmenlere yönelik açıklamasına Özat’tan sert tepki

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, ücretli öğretmenlik uygulamasında yeni bir sistem getiriyor. Bakanlık mevcut ücretli öğretmen görevlendirme sistemini değiştirerek bundan sonraki ücretli öğretmen görevlendirmelerinde yeni uygulama üzerinden görevlendirme yapmayı planlıyor. İşte bakanlığın yeni planlaması ile ilgili detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını hazırlayarak Cumhurbaşkanlığına sundu. Cumhurbaşkanlığından gelecek olumlu kararın ardından taslak Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek. TBMM'de onaylanmasının ardından resmi gazetede yayımlanacak olan yeni ÖMK, öğretmenlik kariyerleri ve öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili önemli maddeler barındıracak.

Yeni ÖMK'da yer alacak olan en önemli maddelerinden biri de öğretmen atamaları olacak. Bakanlığın, öğretmen atamalarında yeni bir sistemi uygulayacağı yönünde iddialar var. Buna göre atanmak isteyen öğretmenler öncelikle MEB tarafından kurulan öğretmen akademisi sürecine tabi tutulacak. Öğretmen Akademisi'nde eğitim alan öğretmenlere teorik ve pratik eğitimler verilecek. Akademide başarılı olan öğretmenler MEB tarafından öğretmen olarak görevlendirilecek.

Bakanlığın hazırladığı Öğretmen Akademisi'nin ücretli öğretmen sistemine alternatif olacağı iddia ediliyor. Buna göre, akademide başarılı olup ataması gerçekleştirilen öğretmenler MEB bünyesinde görevlendirilecek. Diğer öğretmenler ise ücretli öğretmenlik kadrolarında görev yapacak ve akademi eğitimi alan öğretmenlere görevlendirmelerde öncelik tanınacak.

Milli Eğitim Bakanlığından konuyla ilgili ilgili kesin bir açıklama gelmedi ancak yapılan bu düzenlemeler sonrasında bir uygulamanın başlaması bekleniyor.