Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan 1 milyondan fazla öğretmene kariyerine göre 30.000 TL'ye kadar ikramiye ödenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine başvuru yapıldı .

24 Kasım öğretmenler gününde öğretmenlere ikramiye ödemesiiçin top TBMM'de 

2023 yükü Temmuz ayında memur maaşına yapılan seyyanen zam ile en düşük öğretmen maaşı 15 bin 793 TL'den 26 bin 654 TL seviyesine yükselmişti.

Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi geliyor Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi geliyor

2024 yılı Ocak ayında öğretmen maaşı için yeni zam hazırlığı devam ederken öğretmenleri sevindiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Türk Eğitim-Sen TEŞEKKÜR Genel Merkezi, öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde meslektaşlarımızı onurlandırılmak adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı.

ÖĞRETMENLERE 1 MAAŞ ÖĞRETMENLER GÜNÜ İKRAMİYESİ HEDİYESİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kütük ile birlikte 06 Kasım’da tarihinde ziyaret ettiği MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay’a hem 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi hem de eğitim çalışanlarına şiddeti önlemeye yönelik Türk Eğitim-Sen’inin hazırladığı kanun tekliflerini sundu.

Konu hakkında bir basın açıklaması da yayımlayan Geylan,

“Öğretmene ve genelde kamu görevini yürüten çalışanlara yönelik saldırılar bu toplumun ayıbıdır. Özellikle son zamanlarda artış gösteren şiddet hadiselerinin önüne geçebilmek için, önleyici tedbirleri ve caydırıcı müeyyideleri getiren yasal bir düzenleme kaçınılmazdır. Öte yandan, meslektaşlarımızın yaşadığı ekonomik sorunlara bir nebze olsun çözüm bulmak ve takdir etmek anlamında da 24 Kasım ikramiyesi verilmesi çok anlamlı olacaktır. TBMM’deki tüm milletvekillerimizin, bu son derece makul olan her iki beklentimize de kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz” dedi.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İKRAMİYESİ KAÇ TL OLACAK?

Milletvekillerine gönderdikleri mektupta, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına sembolik katkı sağlayacak olan bu kanun teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini istediklerini ifade eden Geylan,

“Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimize 'beyaz önlük' dağıtılacağını kamuoyuna açıkladı.

Eğitim çalışanlarının öğrenci-veli şiddetine maruz kalma, liyakatsizlik, tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları, ekonomik çaresizlik, adaletsiz uygulamalar, mesleki imajlarında zedelenme, kariyer sınavı gibi devasa sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı söylemiş ve bir önerimizi dile getirmiştik; “24 Kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz” diyerek öğretmenler günü öncesi söz konusu düzenlemenin yasalaşmasını talep etti. Gözler meclise çevrilirken kanun teklifinin geçmesi durumunda öğretmenlere her öğretmenler günü kutlamasında 1 maaş ikramiye ödenecek.