Öğretmenlerin maaşlarına yüzde 100 zam, ek ders ücretlerinin artırılması, birer maaş ikramiye ve eğitim ödeneği ödenmesi ve bazı hakların genişletilerek öğretmenlerin taleplerinin karşılanması yönünde Mehmet Güler tarafından kaleme alınan yazı şöyle:

Ülkede fiyatı üç-dört kat artmayan hiçbir şey kalmadı. Kamuoyunda güvenilirliği tartışılan TÜİK’in açıkladığı rakamlar dahi içler acısı.
Asgari ücretli, emekli, kamu çalışanı, esnaf, işçi, çiftçi TÜİK’e göre bile açlık-yoksulluk sınırının altında.

Maaşlar, enflasyon ve zamlar karşısında çöp oldu. Tek maaşla mesleğinin ilk yıllarında ev araba alabilen öğretmenler, çift maaş ile ev kirasını ve faturaları ödeyemez hale geldi. Ev sahibi olmak lüks iken kirada oturmak lüks oldu. En basit bir araç almak dahi hayal oldu.

Elektrik, doğalgaz faturaları, ev kiralarıyla eş değer hale geldi. Otobüs-uçak biletleri fırladı.

İstanbul-İzmir, Antalya vb. büyük şehirlerde turistler hariç ülke insanının yaşaması imkansızlaştı. Herhangi bir ülkenin vatandaşı, ülkemizin cennet sayılabilecek en güzel muhitinde kolaylıkla yaşam kurabilirken, kendi vatandaşlarımız için ortalama bir Anadolu şehrinde asgari şartlarda yaşamak dahi zorlaştı.

Düzensiz göçler hasebiyle demografik yapısı değişen şehirler ciddi sorunlara gebe.

Kimse durumun ciddiyetinde değil ama Maslow primadinin en alt basamaklarından olan barınma ihtiyacının karşılanamadığı bir evreye gelindi. Halihazır da bir barınma kaosu mevcut. Bazı tatil yörelerinde yabancılara daha fazlaya kiralamak için Türklere ev bile verilmiyor.

Mülteciler ucuz iş gücü olarak görüldüğü için işsiz ordusu artıyor.

30-40 yıllık çalışma neticesinde, tatil beldelerinde eşiyle huzurlu bir yaşamın tadını çıkarması gereken emekliler, ucuzluk sıralarında hayata tutunmaya çalışıyor.

Bırakın yılda bir iki gün tatili, ortalama bir restoranda yemek yemek dahi lüks hale geldi.

Kendi vatandaşına ateş pahası olan ülkemiz, yabancılar için ucuzluk cenneti. Tatil beldelerinde Türk görmek neredeyse imkansız. Sıradan bir otel tatilini geçtik çadır tatili bile lüks oldu. Dünyanın öbür ucundan gelen yabancılar, ortalama bir bütçe ile ülkemize aylarca tatil yapabilirken; kendi vatandaşımız dibindeki denizinde bile tatil yapma imkanından yoksun.

Eğitim öğretimle ömrünü heba edenler sessiz, kırgın ve kızgın. Memurlar arasında “Öğretmenler” en az gelir düzeyine sahip kesim haline getirildi. Onca emek, onca zaman hiç edildi. Okumuş, eğitimli, kültürlü, kendini yetiştirmiş kesim “boşuna okudunuz/okuyup da ne yapacaksın” sözleriyle mahalle kahvelerine meze edildi.

Güzel, refah bir yaşam sürmek için gecesini gündüzüne katıp maddi manevi ter döken öğretmenler, bir hiç olan maaşları ile “öğrenci” hayatı yaşar oldu.

Bu hususta en büyük sorumlu; hiç olmuş alım gücü karşısında ağzını doldura doldura zam isteyemeyen, istediği zam miktarını bile ifade etmekten çekinen sendikamsı yapılanmalar ve bu yapılara üye olup güç veren suspus olmuş öğretmenlerdir.

Öğretmenler artık bu sessizliğe son verip yüksek sesle taleplerini ifade etmelidir.

Maaşlara ve ek derslere % 100 zam.

1 maaş tutarında eğitim-öğretim ödeneği.

Öğretmenlere mevcut promosyonları 2'ye hatta 3'e katlayan rekor maaş promosyonu anlaşması Öğretmenlere mevcut promosyonları 2'ye hatta 3'e katlayan rekor maaş promosyonu anlaşması

Öğretmenler Gününde 1 maaş ikramiye. Lisansüstü eğitim tamamlayanlara doğrudan, tamamlamayanlara (sınavsız) hizmet yılı esaslı ünvanları ve mali hakları verilmelidir.

Eğitim-öğretimle madden/manen yıllarını heba etmiş bir eğitimcinin açlık/yoksulluk sınırının altında maaş almasının hiçbir gerekçesi olamaz. Öğretmenlerin mali refahı, itibarı vakit kaybetmeksizin iyileştirilmelidir.

Mehmet Güler

(NOT: Sizler de öğretmenlerin taleplerini yorum kısmına yazarak MEB ve kamuoyunun gündemine getirebilirsiniz)