Okullarımızdaki müdür yetkili kimseler demek yerinde olacak sanırım. Çoğu okulumuzda bu mağduriyet maalesef yaşanıyor. Okul müdürlerinin ya da müdür yardımcılarının iltiması kapsamında öğretmen, memur, alan şefi, idareci gibi çalışanla, okulda müdür yetkili gibi davranmakta, mesai arkadaşlarını yönlendirme, tersleme haklarına sahipmiş gibi hareket etmektedir. 

Doğal olarak “Neden o?” sorusu hepimizin aklına geliyor. Sorduğumuz kadar sebebini de biliyoruz aslında. Sonuçta hepimiz eğitimci insanlarız. 

Tabi bir noktası daha var. Bu müdür yetkili kimselerin gölgesine sığınan mesai arkadaşlarımız da oluyor. Gölgede kalıp şahsi menfaatlerinden düzenleme yaparken mesai arkadaşı mağdur oluyormuş çok da umurlarında olmuyor. Sonuçta tercih meselesi değil mi? Onlar da sıcakta duracağına gölgeye gelsinler!!!

Tabi bu müdür yetkili kimseler durduk yere seçilmiyor. Okul müdürlerimiz adeta yetkisini devrederken belli kriterler arıyor. Kriter de tek: Şahsi menfaat başlığı altındaki çıkarlar. 

Okulu, müdür değil müdür yetkili kimseler yönetiyor adeta. Bu her kademede var olan bir durumdur. Öğretmen müdürün odasına sık ziyaret eder, kapalı kapılar arkasında planlar yapılır, iyi ve kötü(!) öğretmenler seçilir, kritikler yapılarak kime nasıl davranılması kararlaştırılır. Sonrasında da uygulamalar başlar. 

Ders programlarında yapılacak eziyetler için bahaneler bulunmuştur mesela. Çalışma şartlarını zorlaştırırken söyleyecekleri cümleler hazırdır. Hatta bu zulümlerine bahaneleri yoksa bahane üretmek için kumpas bile kurulur. 

Lise Öğrencilerine Bakan Yusuf Tekin’den olumsuz yanıt: Uygun bulmuyoruz Lise Öğrencilerine Bakan Yusuf Tekin’den olumsuz yanıt: Uygun bulmuyoruz

Ya Devlet başa, ya kuzgun leşe misali okul müdür-müdür yardımcıları o konumda olmalarının sebebini bilmiyorlar demek ki. 

Sorgulayın efendim sorgulayın!

Okulda yönetime hakim olamayıp destek kuvvet ihtiyacı duyuyorsanız orda durmayın lütfen!

Devletin imkanlarını lütuf gibi çevrenizdekilere sunacaksanız, adaletli dağılımı başaramıyorsanız çekilin!

İdare etmeniz kişilerden kimileri kimilerini eziyorsa, mağdur ediyorsa idare edemiyorsunzu demek ki, bırakın!

Mağdur edilenlerin artık bir sesi var: Eğitim Gücü Sendikası.  Burada yazdıklarımız burada kalıyor sanmayın, takip ediyoruz. Zamanı gelince de gerekenleri yapacağız. 

Okul müdürlerimizin “arkasına alması gereken personeli karşısına, karşısına alması gereken personeli arkasına almasının” mağduriyetini yaşayan ve yaşayacak olan çok sayıda idarecimiz var. 

Anlamak güç aslında.  Koskoca okul müdürü birilerinin üç beş cümlesine kanıp işini Devlet memuru ahlakıyla, dürüstçe yapan mesai arkadaşlarını karşısına alıyor. 

Öneriyorum efendim. İşini farklı şekilde yapanları arkanıza alıp farklı şeyler yaparak suç işliyor olabilirsiniz. Gözünüz filan çıkar Allah korusun.