Milli Eğitim Bakanlığı 2024 yılı öğretmen atama takvimi şubat ayında duyurulacaktı. Ancak Bakan Yusuf Tekin yaşanan depremler ve bazı olumsuz şartlar nedeniyle takvimin ertelendiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından 2024 yılı öğretmen atama takvimi ertelendi. On binlerce öğretmen bakanlığın atama takvimini yayınlamasını beklerken öğretmen atama takvimi, mülakat ve branş dağılımı ile ilgili önemli gelişmeler de yaşanıyor.

Öğretmen atama takvimi ne zaman yayınlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığının Öğretmen atamalarına ilişkin olarak Bakan Yusuf Tekin açıklama yaptığı ve önümüzdeki günlerde takvimin açıklanacağını söylediği çeşitli platformlarda yer aldı. Bu açıklamaların ardından atamaların önümüzdeki hafta açıklanacağı beklentisi oluştu.

Öğretmen atamalarında mülakat yapılacak mı?

öğretmen atamalarında mülakat uygulaması devam edecek. Ancak mülakatlar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi değildi içerik olarak biraz daha farklı olacak. Süre daha uzun tutulacak ve öğretmenlere alanı ile ilgili bir konuda sunum yapması için süre verilecek. Bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in İzmir'de öğretmenlerle yaptığı buluşmada açıklama yaptığı bildirildi.

Öğretmen atama branş dağılımı nasıl olacak?

Öğretmen atamaları ile ilgili yapılan açıklamada branş dağılımını olağanüstü etkileyecek bir gelişmenin olmadığı gözlemlendi. Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin zaman zaman yaptığı açıklamalarda Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, İngilizce vurgusu yapması bu branşlara daha fazla atama yapılabileceği iddialarini gündeme getirdi. Ayrıca Tekin'in Almanca ile ilgili iki norm getirileceğini açıklaması, bu branşa da geçtiğimiz yıllara göre daha fazla atama yapılabileceği ihtimalini doğurdu. Geçtiğimiz yıllarda yapılan az atamalar nedeni ile sıkıntı yaşayan teknik öğretmenler, bu yıl mesleki eğitime verilen önem kapsamında daha fazla atama yapılmasını talep ederken, yine geçtiğimiz yıllarda az atama yapılan branşların öğretmenleri de bu yıl daha fazla atama talebinde bulunuyor. 
Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki günlerde öğretmen atama takvimini açıklamasının ardından hangi branşa kaç öğretmen ataması yapılacağı da belli olacak. Öğretmenlerin başvuru tarihleri, göreve başlama tarihleri gibi detaylar da bu takvimde yer alacak.

Bakanlık tarafından yapılacak son dakika açıklamalarını yansıtmaya devam edeceğiz.

22 Nisan 2024 Pazartesi Günü Okullar Tatil mi 22 Nisan 2024 Pazartesi Günü Okullar Tatil mi

Sizler öğretmen atamaları ile ilgili düşünce ve beklentiler, gerek branş bazında atama sayısı olarak gerekse mülakatla ilgili önerilerinizi haber yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.