Türkiye’de mesai saatleri ve özellikle uygulanan yaz saati uygulaması nedeniyle işe karanlıkta gidilmesi gibi durumların ortaya çıkması mesai saatleri için alternatif çözüm arayışlarına yönelmeye neden oluyor.

Portekiz’de başalyan ve 41 şirkette devam eden çalışmala saatleriyle ilgili , haftada 4 güne düşsün çalışma saatleri artsın çözümü, Türkiye’de deneniyor. Türkiye büyük bir araştırma yapılarak mesai saatleriyle ilgili sürpriz yaptı.

4 gün mesai uygulanmayacak

Mesai saatlerinin değişik değişmeyeceği, çalışma süresinin kısalıp kısalmayacağı Türkiye’nin gündemine gelmeye devam ediyor. Uzun çalışma saatleri ve mesai saatlerinin getirdiği çeşitli sıkıntılar Ev ve işi yürütmenin zor olduğunu düşünülerek pilot uygulamalarda denenen testler Türkiye’de farklı çıktı. Türkiye’de en az 5 gün çalışan ve cumartesi yarım gün olan bir sistem ile haftanın 5 günü çalışılan bir sistem mevcut. Türkiye’de 4 gün çalışıp mutlu olacak kişi sayısı az, ancak büyük bir saat değişikliği gündeme geldi.

Milli Eğitim Bakanı Tekin'den "Minik Ahiler"e mektup Milli Eğitim Bakanı Tekin'den "Minik Ahiler"e mektup

Avrupa’ya göre mesai saati geliyor!

Avrupa ülkelerine göre mesai saatleri daha uzun olan Türkiye, haftalık mesai saatlerinde 6.5 saat daha uzun çalışılan bir ülke. Bu nedenle çalışanları yakından ilgilendiren mesai saatleri teklifi Türkiye Büyüküm Meclisi TBBM’de. TBMM’ye gelen çok  bir mesai saati haberi ile ilgili alternatif tercihler sunuldu. TBMM sunulan teklifte mesai saatleri için sürpriz değişiklikler düşünülüyor.

Öğle arası iptal edilip 15:00 ve 15:30’da iş bitebilir!

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ye gelen teklif ile mesai saatlerinin değiştirilmesi yönünde alternatifler sunuldu. Mesai saatleriyle ilgili Türkiye’de en verimsiz saat 15:00 ile 18:00 arasında olduğu ifade edildi. 15:00 ile 18:00 arasında neredeyse hiç bir memur yada çalışan mutlu çalışmıyor. Bu sebeple masada 2 tane teklif bulunuyor.

  • 1- çalışma saatleri ile ilgili olarak getirilen İlk teklifte mesai saatleri için sabah aynı kalarak, öğle tatili yapılmayıp 15:00’de işin bitmesi. Bu teklife göre Hem Avrupa ile haftalık çalışma saatleri eşitlenecek, hem 15:00’den sonra okuldan çocuğu alma, alışveriş yapma, gezme gibi aktivitelerle akşam olmadan vatandaşlara 2-3 saat zaman kalacak. Şu an için bu teklif öğle arası teklifi görüşülecek. Düzenlemenin kabul edilmesi durumunda yapılan bu teklifi Kabul etmeyen şirket yada memurluklar eski çalışma düzeninde devam edecek. Böylelikle öğle yemeği derdinden de bir çok firma kurtulacak.
  • 2- konuyla ilgili ikinci teklifte ise çalışanların 1 saat daha erken işe başlayıp, öğle arası da dahil 16:00 gibi mesainin sonlandırılması. Bu uygulamaya göre hem 1 saat sabahtan, hem 1 saat akşamdan kar edilerek öğle arası da yapılarak vatandaşlar 16:00’da işi bırakabilir. Mesai saatleri ile ilgili olarak yapılan İkinci teklif mesai saatlerini sadece saat değişikliği olacak ve Avrupa standartlarından yine fazla mesai harcanacak.

Çarşamba gününe kadar tüm maddelerin görüşüleceği Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’de 45 saatin 37.5 saate düşürülmesi her an kabul edilebilir. Bunun nasıl yapılacağı, uygulamanın hangi kriterlere göre yapılacağı, nasıl uygulanacağı ile ilgili detaylar kararın çıkması durumunda netleşecek.