Memurlar yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle 2024 yılı Ocak ayı maaş zammına odaklandı. Türkiye Yüzyılı olarak adlandırılan yeni dönemde memur maaşına ciddi oranlarda zam yapılması bekleniyor. Maaş zammı konusunda açıklamalar ise üstüste geliyor. İşte memurlara yapılması beklenen zam oranına ilişkin detaylar:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat işıkhan'ın yaptığı açıklamanın ardından memur maaş zammında yeni bir baraj belirlendi. Bakan Işıkhan, memur maaş zammının yaklaşık %50 civarında olacağı yönünde açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre şu anda 22.000 TL civarında olan en düşük memur maaşI 33.000 TL'ye çıkarılacak. Bu rakamlar maaş zammının en az %50 civarında olması anlamına geliyor.

Çok sayıda gazeteci ve ekonomist de yaptığı açıklamada memur maaş zammının %50 civarında olacağına işaret ediyor. Açıklama yapan ilgili kişiler, memur maaşına yapılacak olan %50 zamma gerekçe olarak hem yaşanan enflasyonu, hem de hükümetin orta vadeli programını gösteriyor.

2024 yılı Ocak ayında memur maaşlarına %15 oranında zam yapılması yetkili sendika ve hükümet arasında yapılan görüşmeler sonrasında resmileşmişti. Yapılacak olan bu zamma enflasyon farkı da eklenecek. İlk üç ayda oluşan enflasyon nedeniyle memurların maaş zam beklentisi oldukça yüksek seviyelerde. Ancak bundan sonra memur maaşlarına yapılacak olan zamlarda orta vadeli programdaki OVP hedeflerin etki edeceği yönünde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarının ardından zam hesaplamaları yeniden yapılmaya başladı. Bu bağlamda ilk açıklamayı yapan Vedat Işıkhan'ın verdiği orana göre tüm memurlara %50 oranında zam yapılacak.

30 saatlik ek ders ücreti düzenlemesi MEB’in ÖMK’sında yer aldı 30 saatlik ek ders ücreti düzenlemesi MEB’in ÖMK’sında yer aldı

Memur maaşlarına yapılacak zammın asgari ücretin altında kalmamasına özen gösterilecek. Asgari ücretin 11.000 TL civarında olan şu anki miktarının 16.500 TL'ye yükseleceği ve yaklaşık %50 civarında zam geleceği yönünde yüksek tahminler var. Bu nedenle memur maaşlarının da minimum %50 oranında artış göstereceği düşünülüyor.