2023 Memur maaş zammının açıklanmasına 10 gün gibi kıss bir süre kaldı. Ancak memur maaş zammı ile ilgili heyecan daylası adeta yeni başladı. Asgari ücrete yüzde 50'nin üzerinde zam yapılmasının ardından memur maaşlarına gelmesi muhtemel %20 civarında enflasyon zammında da beklentiler birden yükseldi.

Memur maaşlarına da %50 civarında zam yapılması gündeme geldi. Memur maaşlarına yapılacak olan rafah payı zammı ile ilgili sinyaller ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından geldi. Erdoğan, daha önceki açıklamalarında asgari ücret içi benzer tüyolar vermişti. Şimdi ise memurlar, oluşması beklenen %20 civarında enflasyon farkının çok üzerinde zam bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti açıkladı. Erdoğan, asgari ücretin yüzde 54,6 zamla 8506 TL olarak uygulanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret açıklamalarında şu mesajlar verilmişti; "Geçtiğimiz haftalarda kamu görevlilerinin ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine kadar anlayışla çözüme kavuşturduk. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz." dedi.

MEMUR MAAŞINA REFAH PAYI GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması sonrası memur ve emeklilerde toplu sözleşme ve enflasyona farkına ek 'refah payı' beklentisi oluştu. (Memurlara bu yılın ocak ayında yüzde 5 toplu sözleşme zammıyla birlikte yüzde 2.5 ilave artış yapılmıştı.)

MEMUR MAAŞLARI NASIL HESAPLANIYOR

2023 memur maaş zammı, her yıl iki kez 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranında belirleniyor.

YKS’de kopya çekerken yakalanan adaya verilen ilk ceza belli oldu YKS’de kopya çekerken yakalanan adaya verilen ilk ceza belli oldu

Kamuda görev yapan memur ve memur emeklisinin gündeminde yer alan memur zammı için gözler son veril olan Ocak ayı enflasyon rakamı kaldı. TÜİK tarafından 2 Ocak günü açıklanacak olan enflasyon oranlarının ardından memur maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazanacak.

2022 Kasım ayından itibaren yüzde 15,11 olarak hesaplanan enflasyonun Aralık ayında %3 artması halinde 6 aylık enflasyon oranı ise 17,5 olacak. Toplu sözleşme zammı ise 2022'nin son 6 ayı için yüzde 7.

EN DÜŞÜK MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

2022 Kasım ayı enflasyon verileri sonrası (5 aylık) en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin liraya, en düşük memur maaşı da 9 bin 105 TL'den 10 bin 500 liraya yükseldi.