Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı. Türkiye genelinde 81 ilde tüm eğitim düzeylerindeki okullarda uygulama başlıyor. Bakan Yusuf Tekin'in açıklamasına göre yeni uygulama 1. sınıf  5. sınıf ve 9. sınıflarda başlayacak ve önümüzdeki yıllarda tüm sınıflar düzeyine yaygınlaştırılacak. Uygulamadan tüm öğrenciler ve öğretmenler etkilenecek. öğrencilerin ders yükü hafifleyecek, öğretmenler öğrencilere yönelik daha farklı faaliyetler içerisine girecek. İşte Bakan Yusuf Tekin tarafından açıklanan ve 2024-2025 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayacak olan yeni müfredat uygulaması ile ilgili detaylar:

OKULLARDA YENİ MÜFREDAT NE ZAMAN UYGULANMAYA BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni müfredat ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Tamamlanma aşamasına gelen yeni yeni müfredat ile ilgili tanıtım önümüzdeki günlerde yapılacak. Yeni müfredat 2024-2025 eğitim öğretim yılında yani eylül ayında üç sınıf kademesinde uygulanmaya başlayacak.

Bakan Yusuf Tekin, yeni müfredatın uygulamaya gireceği tarihi şöyle açıkladı:

"Müfredat değişikliğiyle ilgili bütün çalışmalarımız bitti. İlgili birimlerin incelemesi sürüyor. Şubat'ın sonuna doğru yeni müfredatın detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Kapsamlı değişiklikler olacağı için sadece her kademenin başlangıç sınıfında, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulayacağız.

Uzman öğretmenlik için 7 yıl başöğretmenlik için 14 yıl Uzman öğretmenlik için 7 yıl başöğretmenlik için 14 yıl

YENİ MÜFREDAT UYGULAMASI ÖNCE 1. 5. VE 9. SINIFLARDA BAŞLAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin:

 Yani okul öncesi, 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda başlayacağız. Öğretmenlerle görüşmelerimizde mevcut müfredatın yetişmesinin mümkün olmadığı dile getiriliyor. Bu nedenle ders içeriklerinin azaltılması, sadeleştirilmesi söz konusu olacak, ders ve ders saati değil.

Herhangi bir dersin haftalık saatinde yapacağımız bir saatlik değişiklik belki on binlerce öğretmenimizi etkileyecek. Buna ihtiyaç da yok zaten. Norm kadro fazlası olmayacak, çalışmalarımız bu yönde."

YENİ MÜFREDAT KADEMELİ OLARAK 2-3-4-6-7-8- 10-11-12. SINIFLARA DA UYGULANACAK!

Uygulama daha sonra diğer kademelerde uygulanmaya başlayacak.

ORTAOKUL VE LİSELERDE ORTAK SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Ortak sınavlarla ilgili açıklama yapan Tekin şunları kaydetti:

"Ortak sınavların değerlendirilmesi bizim için önemli. Çünkü bu şekilde okullar arasındaki farkları da görebileceğiz. Sadece ölçme ve değerlendirme açısından değil, okullardaki öğrencilerin kazanımlarını da saptayacak ve takip edebileceğiz. Ortak sınavdan ve okulun yaptığı yazılıdan alınan notları karşılaştırma olanağı da olacak."

MÜFREDAT YENİDEN DEĞİŞECEK

Bakan Yusuf Tekin, müfredat değişikliği ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Bilgi temelli müfredattan beceri örgüsü temelli müfredata geliyoruz. Paradigmal bir değişim geliyor. Bu sistem 'değerlerin', eğitim modeli içinde organik şekilde yer aldığı bir sistem. Yani doğrudan 'evladım yalan söyleme, dürüst ol' diyerek değil, değerleri farkında olmadan çocuğa kazandırmayı sağlayan bir sistem. Bizim milli ve manevi değerlerimiz bilimin alternatifi değildir, bilim de milli manevi değerlerimizin alternatifi değildir. Ne bilimden vazgeçeriz ne milli manevi değerlerimizden vazgeçeriz. Bu ikisi beraber işleyecek. Müfredatta da bunu göreceğiz.

Bilimsel, sosyal, kavramsal, duygusal tüm beceriler bir örgü içinde çalışacak. Yeni müfredatta bunu da göreceğiz. 'Harezmi Eğitim Modeli'nin müfredatı etkileyen değil, bugünü ön gören bir yapısı var. Bu ikisi birbirinden çok farklı. Bugün itibarıyla yeni müfredattaki mantığı ve yaklaşımı destekleyecek bir model olarak duruyor."