2023-2024 eğitim öğretim yılının 2. yarısı öğrencilerin ve öğrencilerin yoğun eğitim öğretim faaliyetleri ile devam ediyor. En son sömestrde tatil yapan öğrenciler için yeni bir tatil daha yaklaşıyor. Epeyce uzun bir süre sonra tatil yapamayacak olan öğrenciler Nisan ara tatili ile biraz dinlenme fırsatı bulacak. Nisan ara tatili bu yıl biraz farklı olacak. Tatilin kapsamı genişleyecek. İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığının eğitim öğretim yılı takviminde çelitli tatiller yer alıyor. Eylül-Haziran dönemini kapsayan ve yoğun bir eğitim sürecinin yaşandığı eğitim döneminde 2 ara tatil ve bir de 15 tatil bulunuyor. Ayrıca bazı resmi tatiller ve bayram tatillerinde öğrenciler derslere ara veriyor. Bu tatillerden eğirim öğretim hayatımıza yeni giren 2 ara tatil ise sadece öğrencilere özel tatiller. Bunlar Kasım ara tatili ve Nisan ara tatili. Bu tatillerde sadece öğrenciler tatil yapıyor. Öğretmenler ve diğer memurlar işlerine, görevlerine devam ediyor. Ancak bu yıl Nisan ara tatilde durum biraz değişecek ve tatilin kapsamı genişleyecek.

2024-YKS Sonuçlarına Göre Sayısal Veriler ve İstatistikler Açıklandı 2024-YKS Sonuçlarına Göre Sayısal Veriler ve İstatistikler Açıklandı

2023-2024 Eğitim öğretim yılının 2. ara tatili olan Nisan ara tatili 8 Nisan 2024 Pazartesi başlayacak ve 12 Nisan Cuma günü sona erecek. 5 gün olan ara tatil, haftasonları ile birlikte 9 güne çıkacak. Bu zaman zarfında öğrenciler tatilde olacaklar. Ancak bu süreçte bir tatil daha olacak. 10 Nisan Çarşamba günü Ramazan Bayramı nedeni ile bir tatil daha olacak. Yani tatiller iç içe yaşanacak. Ramazan Bayramı tatili 9 Nisan öğleden sonra başlayacak ve büyük ihtimalle haftanın ilk 1 buçuk günü de tatile eklenecek ve bayram tatili haftasonları ile birlikte 9 gün olacak. Böylece Nisan ara tatili bayram tatiline denk gelmiş olacak. Bu sayede tatilin kapsamı genişleyecek ve sadece öğrenciler değil, öğretmenler, memurlar, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm personel tatil yapacak.

Ara Tatilden Önce 1 Gün Daha tatil Var

Öğrenciler Nisan ara tatilinin hemen öncesinde 1 gün daha tatil yapacak. Haftasonu ile birlikte 3 gün dinlenme fırsatı bulacak öğrenciler, 1 Nisan 2024 Pazartesi günü okula gitmeyecek. 31 Mart yerel seçimleri sonrasında okulların tatil edilmesi bekleniyor.