Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK İle ilgili yeni adımlar atmaya devam ediyor. Bu bağlamda bakanlık tarafından yazı gönderildi.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerin düzenleyen öğretmenlik kariyer basamaklarını ve öğretmenlerle ilgili bazı haklarla ilgili maddeler barındıran Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, bünyesinde anayasaya aykırı maddeler barındırdığı gerekçesi ile bazı maddelerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmıştı. AYM başvuruyu değerlendirdi ve kanunun bazı maddelerini iptal etti. Bu gelişmenin ardından gerekçeli karar açıklandı ve gerekçeli karar milli eğitim Bakanlığı'na ulaşınca Bakanlık, yeni meslek kanunu çıkarmak için harekete geçti. Öğretmenlerin görüşünü alan bakanlık yeni düzenlemeler için sendikalara resmi yazı gönderdi. Sendikaların önemli bir kısmı meslek kanunu ile ilgili görüşlerini Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaştırdı. Bakanlık bu görüşleri değerlendiriyor ve yeni meslek kanunu için çalışmalarına devam ediyor.

Sendikaların en önemli talepleri arasında sınavın kaldırılması, şube müdürleri ve milli eğitim müdürlerine uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ünvanını verilmesi, süre şartının düşürülmesi gibi maddeler yer alıyor. Bazı sendikaların çok farklı alanlarda talepleri oluyor.

Bakanlığın bu taleplerin ardından önümüzdeki günlerde Yasayla ilgili düzenlemeyi yapıp meclise sunması bekleniyor.

Maaş Zammı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Zammına Tam Yansımayacak Maaş Zammı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Zammına Tam Yansımayacak

Sizlerde bu sürece katkı sağlamak için görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.