Öğretmenler mayıs ayında bir önceki aya göre daha az ek ders ücreti alacak. 1 milyondan fazla öğretmenin ek ders ücretinde azalma olacak. Peki öğretmenlerin ek ders ücretindeki azalmanın sebebi ne olacak? İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığından 81 il için tüm okullar üniversiteler kurumlara tatil kararı Milli Eğitim Bakanlığından 81 il için tüm okullar üniversiteler kurumlara tatil kararı

öğretmenler maaş karşılığı olarak girdikleri daha fazla derse girdiklerinde ek ders ücreti almaya hak kazanıyor. Öğretmenlere ek ders ücreti her ayın ilk gününden itibaren ödenmeye başlıyor. Öğretmenlerin ek ders ücretleri branşlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Sadece okul öncesi öğretmenleri ile sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretleri sabit oluyor. Bu öğretmenler haftalık full ek ders yaptıkları için egzersiz ücretlerini tam olarak olarak alıyor. Branş öğretmenlerden bazıları ise daha az derse girdiği için bazıları ise girecek ders bulamadığı için eksik ek ders ücreti alıyor.

Mayıs ayında Öğretmenlere ödenecek ek ders ücreti normalden daha az olacak. Bunun nedeni ise Ramazan bayramı olacak. Seminer döneminde 15 saat ek ders ücreti alan öğretmenlerden ara tatil Ramazan Bayramı tatilinin çakışması nedeniyle tatil ek ders ücretleri kesilecek. Böylece Öğretmenlerin ek ders ücretleri yaklaşık 1350 TL eksik olarak hesaba yatacak.