Özel, Paralı Üniversitelerin 2024-2025 Fiyatları: Vakıf Üniversitelerinin Yıllık Ücretleri Ne Kadar? Özel, Paralı Üniversitelerin 2024-2025 Fiyatları: Vakıf Üniversitelerinin Yıllık Ücretleri Ne Kadar?

Eğitim Gücü Sen Samsun İl Başkanı Ümit KOYUNCU, öğretmenlerin promosyon ödemelerine dikkat çekti. Samsun genelinde düşük promosyonların, öğretmeni mağdur ettiğine değinerek şunları kaydetti: 

“Emeklilerin promosyon görüşmeleriyle ilgili gündem, akla kamudaki mağduriyetleri getirdi. Günümüz ekonomik koşullarında, alım gücünü yeterince desteklemeyen maaşlara bir de düşük promosyonlar ekleniyor. 

Samsun'da öğretmenlerimiz, bölge genelinde Türkiye'nin diğer illerindeki meslektaşlarına kıyasla çok daha düşük promosyon almıştır. Bu durumu öğretmenlerimizin hak ettiği değeri görmediğinin açık bir göstergesi olarak değerlendirildiğinde endişe vericidir. 

Yetkili sendikanın promosyon görüşmelerinden, beklenen sonuç alınamamıştır. Yetkili sendika tek başına bir düzeltme yapmayı becerememiştir. Yapılan sözleşmeyle öğretmenlerimize sunulan promosyon artışı, maaş artışını bile karşılamamıştır.

Bu tablo karşısında, emekliler başta olmak üzere birçok kesimin Samsun'daki öğretmenlerden çok daha yüksek promosyon aldığı dikkat çekmiştir. Bu durum eşitlik ilkesine aykırılık olarak yorumlanabilir ve kabul edilemezdir. 

Öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırının altında kaldığı bir gerçektir. Günümüzün zorlayan ekonomik şartlarında, yetersiz maaşlara düşük promosyonlar eklenmesi hayal kırıklığıdır. Promosyonlar, bu yetersizliği daha da derinleştirmektedir. Artan enflasyon karşısında öğretmenlerimiz ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılara bir nebze nefes aldıracak promosyon görüşmelerinden ise istenen sonuç alınamamış, kimi ilçede promosyonlar komik rakamlarda kalmıştır. 

Samsun Eğitim Gücü Sen olarak, mevcut promosyonların derhal iptal edilmesini ve öğretmenlerimiz için hak ettiği yeni promosyon anlaşmalarının yapılmasını talep ediyoruz.

Öğretmenlerimiz:

Asgari ücretin 2 katı promosyon almalıdır.
Promosyonlar, her yıl Ocak ayında güncellenmelidir.
Promosyonlar, eşit ve adil bir şekilde dağıtılmalıdır.
Eğitim sisteminin temel taşı olan öğretmenlerimize hak ettiği değerin verilmesini istiyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”