İzmit Belediyesi tarafından İzmit’in Çayırköy Mahallesi’nde uygulamaya konulan ve ihtiyaç sahibi kız çocuklara eğitim bursu sağlamayı amaçlayan Çilek Köyü projesinde yetiştirilen çilekler için hasat hazırlıkları yapılıyordu. 

Belediye, vatandaşlarla birlikte çilekleri hasat edecek ve satılan çileklerin parası kız çocuklarına burs olarak aktarılacaktı. Hasat zamanı çiçeklerin toplanması için hazırlıklarini tamamlayan İzmit belediye yetkilileri büyük bir şokla karşı karşıya kaldılar.

Çilek toplamak için bütün hazirliklarini yapan ve son kez çilek tarlalarına gelen İzmit Belediyesi’nin yetkilileri, çileklerin toplandığını ve arazide çilek kalmadığını gözlemledi. çileklerin çalınması nedeniyle İzmit Belediyesi tarafından yapılacak olan etkinlik iptal edildi.

İzmit Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrenciler için yetiştirilen ancak hırsızlar tarafından çalınan çileklerle ilgili ilgili şu açıklamayı yaptı:

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı

"Dün gece bahçemizin tellerini kesen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, 25 bin çilek fidesinin dikili olduğu, 12 dönümlük arazimizdeki çilekleri toplayarak büyük birhırsızlık gerçekleştirmişlerdir. Bu hırsızlık olayı, sadece bizim değil, aynı zamanda ihtiyaç sahibi kız öğrencilerimizin de büyük bir mağduriyetine yol açmıştır.