Uzman Öğretmenlikte şartlar değişiyor, uzman öğretmenlik sınavı kalkıyor, uzman Öğretmenlikte yeni sistem geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı MEB, aylardır hazırladığı yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK taslağını hazırladı. Tasarıda uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi de yer alıyor.

Hazırlanan kanun metni Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Cumhurbaşkanlığının yapılan inceleme ile birlikte öğretmenlere getirilen bazı düzenlemelerin maliye bakanlığı ile istişare edilmesi gerekti. Maliye bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda kanun taslağını uygulanması açısından bir sakınca olmadığı belirlendi. Bu kapsamda O zaman öğretmenlere uygulanan uzman öğretmenlik sınavı kalkıyor ve yeni kariyer sisteminde öğretmenlere 3-5-8 sisteminin gelmesi bekleniyor. Peki bu sistem nasıl çalışacak? İşte detaylar:

MEB tarafından hazırlanan yeni ÖMK, uzman öğretmenlik, başöğretmenlik kariyerleri, aday öğretmenlik süreci, öğretmen atamaları, öğretmenlerin bazı disiplin kuralları, bazı özlük hakları, tazminatlar gibi maddeler içeriyor. Öğretmenlerle ilgili olarak hazırlanan düzenlemelerin içerisinde 3 yıl sözleşmeli öğretmenlik yapan öğretmenlerin memur kadrosuna atandıktan sonra 5 yıl da kadrolu öğretmen olarak görev yapmasının ardından 8 yılını doldurup uzman öğretmen olabilmelerinin önünü açan madde bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından Cumhurbaşkanlığına sunulan kanun tasarısında yer alan bu maddenin, Maliye Bakanlığı ile görüşüldüğü ve olumlu karşılık bulduğu yönünde bilgiler paylaşıldı.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK’da beklenen oldu TBMM’ye geliş tarihi belli oldu Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK’da beklenen oldu TBMM’ye geliş tarihi belli oldu

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi sunularak yasalaşması bekleniyor.