Kamuda çalışan sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ilişkin kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından kamuda görev yapan sözleşmeli personel artık kadrolu devlet memuru oldu. Sözleşmeli öğretmenler de bu kapsamda kadroya geçirildi. Şimdi ise kadroya geçen sözleşmeli öğretmen yer değiştirme şartlarının nasıl olacağını merak ediyor. 

KADROYA GEÇEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER NE ZAMAN TAYİN İSTEYEBİLİR

Sözleşmeli pozisyondan kadroya geçen memurlarla ilgili olarak kanunda yer alan düzenleme şu şekilde:
". memur kadrolarına atananlar, sözleşmeli personel olarak geçen süreler dahil olmak üzere dört yıl süreyle başka bir yere atanamazlar. Dört yıllık sürede, memur kadrosuna atanmadan önce tabi oldukları mevzuata göre yer değiştirme hakkına sahip olanların söz konusu mevzuatta yer alan süre, usul ve şartlarla görev yerleri değiştirilebilir."

Sözleşmeliden kadroya geçiş kanun maddesinin anlamı ne?

Kanun maddesinde yer alan değişikliğe göre sözleşmeli iken yer değiştirme için farklı bir mevzuata tabi olan personel için o mevzuatta yer alan hüküm aynı şekilde geçerli olacak.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Tazminatlarına Yeni Zam Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Tazminatlarına Yeni Zam

Yapılan düzenlemeye göre sözleşmeli iken kadroya atanan öğretmenler 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname KHK'da yer alan ".sözleşmeli öğretmenler, can güvenliği ve sağlık mazeretleri hariç olmak üzere üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz." hükmüne tabi olacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ÖZÜR GRUBU ATAMASI NE ZAMAN 

Bu kanun maddesine göre ise sözleşmeli olarak görev yapmakta olan öğretmenler bugün kadroya geçseler bile, sözleşmeli öğretmenlikte geçen süre dahil 3 yıllarını doldurduklarında aile birliğine bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler.
Özetle; Sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerine yönelik herhangi bir değişiklik yapılmadı.