Bünyesine kattığı hizmetlerle vatandaşın işini kolaylaştıran e-Devlet'te çiftçileri sevindiren yeni hizmetin sisteme girmesi duyuruldu. Buna göre çiftçiler, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren herhangi bir şubeye/kuruma gitmeye gerek kalmadan e-Devlet üzerinden Çiftçi Kayıt Belgesine (ÇKS) başvurabilecek.

Yapılan basın açıklamasına, Yeni uygulamaya girecek olan Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Tarım ve Orman Malatya İl Müdürü Tahir Macit, yeni sistemle hem çiftçilerin hem kurum çalışanlarının zaman kaybının önüne geçileceğini söyledi.

​İl Müdürü Tahir Macit;

Yaşı tutan herkese 15.000 TL ödemesi bakanlık imzayı attı Yaşı tutan herkese 15.000 TL ödemesi bakanlık imzayı attı

"2001 yılından bu yana ÇKS ile çiftçilerimizin üretimi kayıt altına alınmaktaydı ve buna göre de üreticilere destekler verilmekteydi. Ancak 23 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile çiftçilerimiz e-Devlet kapısı üzerinden müracaat edecek, böylece hem çiftçimizin işleri aksamayacak hem de iş gücü kaybı önlenecek. Şimdi çiftçilerimizin beyanı geçerli, muhtara gitmesine gerek yok. Çiftçi Kayıt Sistemine İlk defa başvuran çiftçilerimiz bir defaya mahsus olmak üzere Ziraat Odalarından Çiftçi Belgesi alacaklar onun haricinde daha önceden Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kaydı bulunan çiftçilerimizden Ziraat Odalarından alınan Çiftçi Belgesi istenmeyecektir.  Yeni bir sistem, çiftçilerimiz belki sorun yaşayabilir. Tarım ve Orman İlçe müdürlüklerimizdeki personelimiz bu süreçte çiftçilerimize rehberlik ederek, nasıl başvuracaklarını gösterecekler. Sistem 1 Ekim'den itibaren açılıyor ve 31 Aralık'a kadar sürecek. Bundan sonraki süreçte önümüzdeki yıllarda ise çiftçilerimiz 1 Eylül ile 31 Aralık arası Çiftçi Kayıt Sistemine başvurabilecekler, Çiftçi Kayıt Sisteminde ürün kaydı yapan üreticilerimiz ürün bilgisinde değişiklik olması durumunda ise Şubat ayında sistem tekrar açılarak ürün güncellemesi yapabilecekler. Yeni Çiftçi Kayıt Sisteminin çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.diye konuştu..