Cumhur İttifakı ortağı Büyük Birlik Partisi Genel başkanı Mustafa Destici, memur maaş zammı ve emekli maaşlarına zam açıklaması yaparken asgari ücret ile ilgili olarak aldığı duyumu açıkladı.

Asgari ücret görüşmeleri sürerken Büyük Birlik Partisi BBP Genel başkanı Mustafa Destici,

"Aldığım duyuma göre" diyerek rakam paylaştı. Destici, emeklilere seyyanen zam yapılacağı yönündeki duyumlarını da aktardı.

Cumhur İttifakı ortaklarından Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici "Asgari ücretle ilgili duyumum" diyerek rakam paylaştı.

TGRT Haber'e değerlendirmelerde bulunan BBP lideri Destici, asgari ücret için konuşulan rakam ile ilgili şunları söyledi:

2024 Öğretmenevinde 1 gecelik konaklama ücreti ne kadar 2024 Öğretmenevinde 1 gecelik konaklama ücreti ne kadar

"Asgari ücretle ilgili duyumum; 16-17 bin TL arasında. Bana göre 17 bin TL'nin altında olmaması lazım.

'SÜRPRİZ OLABİLİR'

Yılda bir kez zam yapılacağı için 'sürpriz' bir rakam çıkabileceğini düşündüğünü de söyleyen Destici, "Şöyle bir sürpriz çıkabilir. Defaaten de dile getirdim. Asgari ücret iki kere tespit ediliyordu. Bunun iki kere yapılması gerekiyor. Neden? Çünkü enflasyonun yüzde 40-50'lerde seyrettiği bir dönemde yılda bir kere zam yapmak, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmek anlamına gelir.

TCMB'nin 2024 enflasyon tahmini yüzde 38-40. Yurtdışında da yüzde 50-53. Diyelim ki yüzde 40-50 gerçekleşti. Yılın yarısı geldiğinde asgari ücret erimiş olacak. Sürpriz beklentim tek zam yapılacaksa 2024 enflasyon farkının da hesaba katılmasıyla asgari ücrete 17 bin TL'nin üzerinde bir rakam da komisyondan çıkabilir" diye konuştu.

DESTiCİ'DEN EMEKLİLERE KADEMELİ ZAM ÖNERİSİ

Emekli maaş zammıyla ilgili i de konuşan Genel Başkan Destici, kök ücret sorununa dikkat çekti. Emeklilere kademeli zam yapılması gerektiğine vurgu yapan Mustafa Destici şöyle konuştu:

"Kök maaşa zam yapılınca düşük alan 7500 TL'de kaldı. Mecliste olsaydım kesinlikle 7500 TL'nin altında maaş alan emeklinin kalmasına asla müsaade etmezdim. Güya yüzde 25 zam yapıldı. Emeklilere kademeli zam yapılması lazım. Emeklilerimizle ilgili sadece enflasyon farkı değil, enflasyonun üzerinde ciddi bir iyileştirme yapılmalı.

'SEÇİMLERE DE YANSIR'

7500 TL alan emeklilere mümkünse yüzde 100 zam yapılması lazım. Kademeli olarak diğer emeklilere de yapılması lazım. Vatandaşlar gelip, 'Emekli olduğumda asgari ücretin 3 katı maaş alıyordum, şimdi 1.5 katına düştü' diyor. Kademeli olarak yapılması lazım. Eğer ocak ayında beklendiği gibi bir artış olmazsa seçimlere de yansıyacaktır."

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM AÇIKLAMASI

Memur maaşına yapılan 8 bin TL'lik seyyanen zammı hatırlatan Büyük Birlik Partisi Genel başkanı Mustafa Destici

"Emekliye artı bir refah payı verilecek. Memurlara bu sene seyyanen fark yok. Bu defa emekliye verilecek.

Düşük maaş alan 7.500-10.000 TL arasında maaş alan emeklilerin biraz daha fazla gözetileceği duyumlarımız var" diye konuştu