Memurlar maaşı zammı bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, seçimlerden önce temmuz ayını işaret ederek en düşük memur maaşının 22 bin olacağı vaadini vermişti. Şimdi ise sıra memur maaş zammına geldi. 

MEMUR MAAŞI ZAMMI ASGARİ ÜCRET ZAMMI İLE EMEKLİ AYLIĞI ARTIŞI

Yeni Bakan Işıkhan'ın göreve gelmesi ile birlikte masasındak bulduğu öncelikli konular asgari ücret, temmuz emekli ve memur maaş zammını için refah payı bulunuyor. Kamu işçilerine verilen en düşük ücretin 20 bin liraya çıkmasının ardından kamuda maaş dengesinin korunması için en düşük memur maaşı, asgari ücretli ve emekli zammı bütçeyi doğrudan etkileyeceği için yapılacak artışta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in tutumu da belirleyici olacak.

MEMUR MAAŞ ZAMLARI İÇİN YASAL HAZIRLIK

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Işıkhan'ın en önemli konulardan biri memur ve emekliler için yapılacak olan temmuz maaş zam hazırlıkları oluşturuyor. Emeklilikte yaşa takılanlar EYT  yasasından yararlanarak emekli olan vatandaşlarla birlikte yaklaşık olarak 15.6 milyon emekli enflasyon zammıyla beraber refah payı da alacak.

2023 Temmuz ayı ile birlikte 7500 liranın üzerinde aylık alan emeklilere yapılacak kademeli maaş artışı, refah payı, seyyanen zam gibi geliri artıracak düzenlemelerin TBMM'ye gelmesi gerekiyor. Emeklilere bayram ikramiyesi 1100 liradan 2 bin liraya çıkarken Kurban Bayramı'nda artış olup olmayacağı konusunda kesin bir açıklama ya da bilgi bulunmuyor.

Faizsiz 2 yıl geri ödemesiz 150.000 TL kredi başvuru şartları belli oldu Faizsiz 2 yıl geri ödemesiz 150.000 TL kredi başvuru şartları belli oldu

470 BİN MEMURA EK GÖSTERGE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamuda görevli memurlardan 3600 ek göstergenin birinci derecesine gelen tüm personeli kapsayacak şekilde düzenlenmesine dair yasa teklifini hazırladı. Çiçeği burnunda Bakan Işıkhan'ın onay vermesinin akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer alacak ilk tekliflerden biri de bu yasa teklifi olacak. Kamu çalışanlarına 2023 temmuz ayında yapılacak olan ek zam ile birlikte bütün kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge düzenlemesi de yapılacak.

Yapılacak olan bu düzenlemenin dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni VHKİ ve diğer birinci dereceye gelen bütün kamu görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanacak. Bakanlık tarafından yapılacak düzenlemeden ilk etapta 470 binin üzerinde memur yararlanacak.

Bu düzenlemeyle 600 puanlık bir artışla 25 yıllık çalışanın aylığına bugün itibariyle yaklaşık 2115 lira ilave edilirken, ikramiyedeki artış da 53 bin liradan başlayacak.