Yeni ÖMK iptal mi olacak, kritik gelişme şüphe uyandırdı Yeni ÖMK iptal mi olacak, kritik gelişme şüphe uyandırdı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz akşam A Haber'de yayınlanan bir televizyon programına konuk olmuş ve eğitim gündemine dair A'dan Z'ye birçok konuyu ele alarak cevap vermişti..  Programda sorulan sorulara sosyal medya platformu üzerinden cevap veren Bakan Tekin, öğretmen atamalarından eğitim öğretime dair birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bunun yanı sıra, okullarda yaşanan cep telefonu kullanımı sorununa da değindi.

Öğretmen ve Öğrencilere Yeni Düzenlemeler Geliyor

  • Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullarda cep telefonu ve tablet kullanımıyla ilgili olarak öğretmenlerin ve velilerin dile getirdiği sıkıntılara dikkat çekerek  şu ifadeleri kullandı:"Öğretmenler ve veliler bu konudan yakınıyorlar. Dolayısıyla, okulların tamamında değil, ancak dersliklerde cep telefonlarının kullanımını sınırlayacak önlemlerin alınmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Bu durum bazı problemlerin de önüne geçebilecektir. Öğrencilerin sınıfta fotoğraf çekmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple, tüm bu sorunları bir arada değerlendirerek tedbirler almak önemlidir"  diye konuştu..

Öğretmen ve öğrencilerin cep telefonu kullanımına ilişkin yapılan düzenlemelerin, okul ortamında daha verimli bir eğitim süreci sağlamayı hedeflediği belirtiliyor. Teknolojinin eğitimdeki önemi ve etkin kullanımı baz alındığında, öğrencilerin derslere odaklanması ve sınıfta düzenin sağlanması için cep telefonlarının kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiğinin önemi vurgulanıyor..

Velilerin Endişeleri ve Okul Ortamındaki Disiplin
Öğrencilerin cep telefonu ve tablet kullanımının kontrollü hale getirilmesiyle beraber,  velilerin endişeleri azalacak ve okul ortamındaki disiplin daha etkin bir şekilde sağlanabilecektir. Öğretmenlerin ders anlatımına ve öğrencilerin katılımına odaklanmaları için cep telefonlarının dersliklere sokulmaması, öğrenme sürecinin kalitesini artıracaktır.'' diyerek sözlerini noktaladı..