Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den öğretmen atamaları ile ilgili açıklama geldi. Bakan Tekin TRT canlı yayınında eğitim, öğretmenler ve atamalarla ilgili soruları yanıtladı.

Bakan Yusuf Tekin, 2023 yılında 50 bin civarında öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini ve 2024 yılı öğretmen atamaları ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

Öğretmenlerin 14 günlük maaş zam farkı miktarı, fark ödemesi bankaya yatırılacak tarihi Öğretmenlerin 14 günlük maaş zam farkı miktarı, fark ödemesi bankaya yatırılacak tarihi

- 2024 Öğretmen atamaları

Bakan Yusuf Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"2023 yılı için atama bahar aylarında yapıldı, eylül başı itibarıyla 45 bin yeni arkadaşımız aramıza dahil oldu. 4 bin civarında da EKPSS üzerinden yapılan atamalar oldu. Dolayısıyla 50 bine yakın arkadaşımız başlamış oldu. 2024 bütçesi TBMM'de onaylandıktan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımızla koordineli biçimde atama için bize tanımlanacak sayıyı belirleyeceğiz. Sonra da Bakanlıkta oturup hangi branşa ne kadar öğretmen alacağımızı belirleyeceğiz. Arkadaşlarımızın hiç endişesi olmasın, kendi ihtiyaçlarımız üzerinde herhangi bir branşa pozitif ayrımcılık tanımaksızın bize verilen kadrodaki yüzdelik dağılımlar üzerinden adil, hukuka uygun bir branş dağılımı yapıp, arkadaşlarımızla paylaşacağız."