Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den seçimlerin 2. turunun ertesi gün olan 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü okulların açık olup olmayacağı, öğrencilerin okula gidip gitmeyeceği, öğremtenlerin idari izinli olup olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

Bilindiği üzere 14 Mayıs seçimlerinin ardından gerek seçim görevi alan öğretmenlerin dinlenmesi, gerekse okulların yeniden eğitim öğretime hahazır hale getirilmesi amacı ile okullar tatil edilmişti. Genel bir uygulama olarak seçimlerin ertesi gününde okullar tatil ediliyor, öğretmenler ise idari izinli sayılıyor.  29 Mayısta'da okulların tatil edileceğine kesin gözüyle bakılıyordu ancak resmi karar olmadan kesinleşmeyeceğinden Bakan mahmut Özer'in açıklaması bekleniyordu.

Bakan Özer canlı yayında 29 Mayıs Pazartesi günü okulların tatil edileceğini açıklayarak öğretmenlerin bu günde idari izinli olacağını belirtti.

2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin İlkokul Kayıtlarında Değişiklik! 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin İlkokul Kayıtlarında Değişiklik!

Bakan Mahmut Özer şu ifadeleri kullandı:

  • ''Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylamasının ertesi günü olan 29 Mayıs’ta okullarımızı eğitim öğretime hazırlamak için bir gün ara vereceğiz. Öğretmenlerimiz de idari izinli sayılacak.'' dedi..