Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den seçimlerin 2. turunun ertesi gün olan 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü okulların açık olup olmayacağı, öğrencilerin okula gidip gitmeyeceği, öğremtenlerin idari izinli olup olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

Bilindiği üzere 14 Mayıs seçimlerinin ardından gerek seçim görevi alan öğretmenlerin dinlenmesi, gerekse okulların yeniden eğitim öğretime hahazır hale getirilmesi amacı ile okullar tatil edilmişti. Genel bir uygulama olarak seçimlerin ertesi gününde okullar tatil ediliyor, öğretmenler ise idari izinli sayılıyor.  29 Mayısta'da okulların tatil edileceğine kesin gözüyle bakılıyordu ancak resmi karar olmadan kesinleşmeyeceğinden Bakan mahmut Özer'in açıklaması bekleniyordu.

Müfettişlerden okullara öğretmenlere denetim işte teftişte istenen belgeler Müfettişlerden okullara öğretmenlere denetim işte teftişte istenen belgeler

Bakan Özer canlı yayında 29 Mayıs Pazartesi günü okulların tatil edileceğini açıklayarak öğretmenlerin bu günde idari izinli olacağını belirtti.

Bakan Mahmut Özer şu ifadeleri kullandı:

  • ''Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylamasının ertesi günü olan 29 Mayıs’ta okullarımızı eğitim öğretime hazırlamak için bir gün ara vereceğiz. Öğretmenlerimiz de idari izinli sayılacak.'' dedi..