Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay Hatay Antakya Büyükdalyan Geçici Konaklama Merkezinde gönüllü öğretmenler ve depremzede vatandaşlarla iftarını açmadan önce A Haber canlı yayınına konuk oldu.

Deprem bölgesindeki eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Mahmut Özer, depremin hemen ardından Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitim öğretimi normalleştirip çocukların travmalı ortamdan kurtulmaları adına tüm imkanlarla sahada olduklarını belirterek, bu süreçte özellikle öğretmenlerin büyük fedakarlıklar gösterdiğini kaydetti. Özer, 
"Öğretmenlerimiz, tüm sahada gönüllü bir şekilde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için, arama kurtarma ekiplerine destek vermek için çok büyük bir çaba sarf ettiler." diye konuştu.

Öğretmenlerin, aynı zamanda vatandaşların yemek ihtiyaçlarını karşılama, barınma ihtiyaçlarını karşılama, uyku tulumu gibi diğer malzemelerle ilgili ihtiyaçlarını karşılama noktasında da gece gündüz demeden fedakarlık gösterdiğine vurgu yapan Bakan Mahmut Özer, 
"Biz de hem öğretmenlerimizle bu süreçleri yönetirken aynı zamanda da eğitim öğretimi normalleştirmek ve okulları açmak ile ilgili sistematik ve hızlı bir şekilde kararlarımızı aldık." ifadesini kullandı.

MÜLAKATLAR BAŞLAMADAN, AHLAKSIZLIKLARI BAŞLADI BİLE! MÜLAKATLAR BAŞLAMADAN, AHLAKSIZLIKLARI BAŞLADI BİLE!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıklamalarına şöyle devam etti: 
"Bugün de Hatay'da yedi ilçemizde eğitim öğretim başladı. Hem bunun son bir değerlendirmesini yapmak istedik, hem de bugün burada hem depremzede öğretmenlerimiz hem de gönüllü olan öğretmenlerimizle birlikte iftarımızı birlikte açalım istedik. Onun için buradayız. Gerçekten öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz. Öğretmenlerimiz, depremin ilk gününden itibaren Bakanlığın 'haydi sahaya inin' diye bir talimatını bekleme gereği duymaksızın hepsi sahada oldular. Büyük bir fedakarlıkla yaraları sardılar. Okul öncesi eğitim çadırları, psikososyal destek çadırları ilkokul, ortaokul, lise, LGS'ye hazırlanan öğrencilerimiz, YKS'ye hazırlanan öğrencilerimizle ilgili kurslar düzenlediler."

Diğer yandan şu anda da sistematik bir şekilde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü üzerinden Halk Eğitim Kurslarının açıldığını dile getiren Bakan Özer, vatandaşların bu tramvayı yavaş yavaş atlatarak psikolojik sağlamlıklarını desteklemek için Halk Eğitim Kurslarının hizmet verdiğini söyledi. Özer, bu kurslar ile yaklaşık 100 bin vatandaşın buluştuğunu sözlerine ekledi.