Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki eğitim ve öğretime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından  71 ilde, okul öncesinden liseye kadar tüm eğitim kademelerinde okulların 20 Şubat 2023 pazartesi günü açılacağının altını çizen Bakan Özer, 10 ilde ikinci dönem tüm sınıf ve kademelerde devam şartı aranmayacağını bildirdi..

Bakan Özer'in Öne Çıkan Bazı Satır Başlıkları şu şekilde;

"Çadır merkezleri, yurtlar, konteyner merkezleri gibi konaklama alanlarını, taşımalı eğitim kapsamına aldık. Buradaki öğrencileri, ücretsiz olarak okullarına taşıyıp geri konaklama alanlarına taşıyacağız. 10 ilde aileler isterlerse diğer illerdeki okullara çocuklarını nakledebilecekler. İlkokul ve ortaokullarda kapasite sorunumuz bulunmamakta. 10 ilde liselerde 1 milyon 29 bin öğrencimiz var. Bu öğrenciler için 71 ilde, 1 milyon 279 bin öğrenci kapasitesi oluşturduk. Şu ana kadar bu kapsamda 3 bin 681 öğrenci nakillerini diğer illere aldırdı."

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

''Diğer binaların tamamının hasar tespit çalışması şubat ayı sonuna kadar tamamlanacaktır. Bu nedenle 10 ilde eğitim-öğretime 1 Mart tarihine kadar ara verdik. 1 Mart tarihinden sonra 10 ilde eğitim öğretime, il bazlı değil, aynen pandemide yaptığımız gibi ilçe ve okul temelli geçiş yapılacak. Sorunu çözülen ilçelerde, bölgelerde eğitim-öğretimi hemen başlatacağız. Bu bölgelerde ikili eğitim seçeneğini de aktif kullanacağız."