Amerika ve Türkiye arasında muammaya dönüşen S-400 yaptırımlarıyla alakalı en sıcak gelişme yaşandı. 

Amerikan Başkanı Trump, görev süresi dolmasına sayılı günler kala kritik karar verdi.

Daha önce Türkiye’ye yaptırımı öngören 740 milyar dolarlık savunma bütçesine onay vermeyeceğini söyleyen Amerikan Başkanı Trump, “Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin, çok zayıf olan ve benim veto edeceğim Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na (NDAA) ‘hayır' oyu vereceğini umuyorum.” 

POMPEO İKNA ETTİ

Amerikan Başkanı Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun girişimler neticesinde Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi aldığı için yaptırım uygulanmasını öngören tedbir paketini imzaladığını duyurdu.

Beyaz Saray’dan konuyla alakalı açıklama gelmezken, yaptırımların Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında uygulanacağı belirtildi.

UYGULANABİLECEK YAPTIRIMLAR

Amerikan Başkanı Trump’ın onayladığı tasarıda Türkiye’ye 30 gün içinde CAATSA’da yer alan 12 yaptırımdan en az beşini uygulaması talep ediliyordu.

İşte o 12 madde:

1 – Amerikan Başkanı Amerika Eximbank'ı (ithalat-ihracat bankası), yaptırım uygulanan kişinin ülkeden mal ve hizmet ithal etmesiyle alakalı sigorta ve garanti edinimi ile kredi uzatımı konularında onay vermemesi için yönlendirebilir.

2 – Amerikan Başkanı Amerika hükümetine, yaptırım uygulanan kişinin ülkeden herhangi bir dayanıklı mal ya da teknoloji ithal etmesine izin verecek lisans ya da yetki belgesi vermemesi yönünde direktif verebilir. Bu maddenin kapsamına askeri mühimmat ve nükleer bağlantılı malzemeler de giriyor.

3 – Amerikan Başkanı, Amerika'da finans kurumlarına yaptırım uygulanan kişiye kredi vermeme yönünde direktif verebilir. Buna göre, yaptırım uygulanan kişi Amerika'dan toplam en fazla 10 milyon dolar kredi kullanabilir.

4 – Amerikan Başkanı, uluslararası finansal kuruluşlarındaki (IMF, Dünya Bankası gibi) Amerika'lı üst düzey yöneticilere, yaptırım uygulanan kişiye kaynak aktarılmaması için görüş bildirmeleri ya da bu kuruluşların, yaptırım uygulanacak kişinin faydasına olabilecek kredi verme kararlarına karşı oy kullanmaları yönünde direktif verebilir.

5 – Yaptırım uygulanan taraf finans kurumuysa, bu kurumun Amerika piyasasındaki işlemleri yasaklanırken, Amerika devlet tahvillerine erişimi engelleniyor.

6 – Amerika yönetimi yaptırım uygulanan kişiden mal ve hizmet tedarik etmeyi durdurabilir.

7 – Amerika Başkanı, Amerika'nın yetki alanı dahilinde, yaptırım uygulanan kişinin faydasına olacak herhangi bir döviz alım-satım işlemi yapmasını engelleyebilir.

8 – Amerika Başkanı, Amerika'nın yetki alanı dahilinde, yaptırım uygulanacak kişinin faydasına olacak bir ödeme ya da kredi aktarımının finansal kuruluşlar arasında ya da finansal kuruluşlar aracılığıyla finansal kuruluşlara yapılmasını engelleyebilir.

9 – Yaptırım uygulanan kişinin Amerika'da mülk edinmesi ve bir mülkle alakalı her türlü işlemi yapması engellenebilir.

Bilim İnsanları Uyardı ''Güneşte yaşanan fırtına dünyayı yakında vuracak'' Bilim İnsanları Uyardı ''Güneşte yaşanan fırtına dünyayı yakında vuracak''

10 – Amerikan Başkanı, Amerika'lı bir kişi ya da kurumun yaptırım uygulanan tarafa yatırım yapmasını ya da her türlü tahvil ürünü almasını engelleyebilir.

11 – Amerikan Başkanı, Amerika Dışişleri Bakanlığı'na, kapsamı Başkan tarafından belirlenmek üzere yaptırım uygulanan tarafla alakalı kişilere vize yasağı getirmesi için direktif verebilir. Amerika Başkanı Trump İçgüvenlik Bakanlığı'na bu kişilerin ülkeden çıkarılması talimatını verebilir.

12 – Amerikan Başkanı, yaptırım uygulanan tarafın yöneticilerine ve yetkililerine bahsedilen yaptırımları uygulayabilir.