İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, gündemden düşmeyen ve öğretmenler arasında tepkilere sebep olan, öğretmen ayrıştırıcılığının olduğu düşünülen Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından açıklamalarda bulundu. 


İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu açıklamasında şu ifadelere değindi ;


“Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin sendikaları dinlemeden önce İYİ Parti koordinasyonunda altılı masa sendika başkanlarını dinliyor. Anayasa Mahkemesi 9 Kasım 2022 tarihli gündeminde Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun iptali için açılan davayı görüşmüştür. Mahkeme, konuya ilişkin olarak MEB'i ve en yüksek üye sayısına sahip üç eğitim sendikasını dinleme kararı vermiştir.

En düşük memur maaşı 37.500 TL'yi geçecek meslek meslek yeni zamlı memur maaşları En düşük memur maaşı 37.500 TL'yi geçecek meslek meslek yeni zamlı memur maaşları

Siyasi eğilimlerini bir kenara bırakan 14 eğitim sendikası, öğretmenlik mesleğinin itibarı için bir araya gelmiştir. 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak sınavın iptali ve Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yeniden revize edilmesi taleplerini ortak imza ile bir kez daha vurgulamışlardır.

İYİ Parti çoğulcu ve katılımcı toplumdan yanadır. Buna göre, İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanlığımız koordinasyonu ve altılı masanın eğitimden sorumlu yetkililerinin katılımıyla; 14 eğitim sendikasıyla 12 Kasım 2022 Cumartesi saat 13.00'te toplantı düzenlenecektir.” ifadelerini kullandı..