MEB, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili iddialara ilişkin harekete geçti.

Bazı yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan “Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı”nda çıkacak olan soruların elden ele dolandığı iddiaları gündem olmuştu. Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın söz konusu iddialar hakkında suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

MEB, söz konusu gerçeğe aykırı iddiaları yayan kişiler hakkında suç duyurusu ve açıklaması şu şekilde ; 

"Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz." ifadelerine yer verildi.

İlgili şikâyet dilekçesinde ayrıca, öğretmenler arasında söz konusu sınava olan ilginin bu kadar yüksek olmasının birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olduğuna, bu çevrelerce sınava başvuru yapılmaması yönünde yapılan çağrıların karşılık bulmaması üzerine, sınava başvuru yapan öğretmenlerin zihninde sınavın güvenirliği hakkında şüphe doğurmak üzere gerçeğe aykırı ve dayanaksız iddialar yayılmaya başlandığına işaret edilerek, "Bu iddialarının herhangi bir somut dayanağı olmadığı, yalnızca söylentiler üzerinden sınav hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığı sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır." denildi..

Milli Eğitim Bakanlığından 81 il için tüm okullar üniversiteler kurumlara tatil kararı Milli Eğitim Bakanlığından 81 il için tüm okullar üniversiteler kurumlara tatil kararı

Yapılan suç duyurusunda, yalan haberi yayan kişiler tarafından halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu işlendiği belirtildi.