Öğretmenlere her yıl yapılan eğitime hazırlık ödeneği 2023 yılı için de belirlenen miktarda ödenecek. Bu yıl yapılan hazırlık ödeneği zammı öğretmenleri memnun etmedi. Zira hazırlık ödeneğine sadece 80 TL gibi cüzi bir zam heldi. Bu zam öğretmenleri tatmin etmedi.

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak çalışanlara her yılın eğitim öğretim yılı başında eğitime hazırlı ödeneği adı altında yıllardır ek ödeme yapılıyor. Yapılan bu hazırlık ödeneklerine her yıl zam da geliyor. Bu yıl da ödenek zamlandı. Ancak Memur Sen tarafından mutabakatı imzalanan zam öğretmenleri tatmin etmiyor. Geçen yıla göre 2023 yılında hazırlık ödeneğine sadece 80 TL zam geldi. Bu da oransal olarak hesaplandığında %6 civarında bir zamma tekabül ediyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin bile çok çok altında kalan bu zamma öğretmenler tepki gösterirken, hümumetin ve sendikanın da bu ödeneğin artışı yönünde bir hamlesi ve çalışması bulunmuyor.

Öğretmenlerin okulların açılması ile birlikte yapacakları çeşitli masrafları sübvanse etmek amacı ile devlet tarafından verilen hazırlık ödeneğinin özellikle son yıllarda çok düşük zamlar alması nedeni ile etkisiz hale gelmesi ve artık alım gücü kalmaması nedeni ile öğretmenler 2023 Eğitime Hazırlık Ödeneğinin önemli bir zam yapılarak artırılmasını bekliyordu. Ancak memurların beklediği olmadı. 2023 yılı ödeneğine zam yapılmazken, Toplu Sözleşme görüşmelerinde 2024 yılı ödemeği için belirlene rakam bile bu yıl öğretmenlerin ve sendikaların talep ettiği rakamın çok çok altında kaldı.

2022 Hzırlık Ödeneği  sadece 1320 TL idi

Geçtiğimiz yıl da öğretmenlerin beklentilerinin ve anflasyon oranlarının çok altında bir zam alan hazırlık ödeneği 1320 TL olarak öğretmenlere ödendi. Öğretmenler bu ödenekten çok bir fayda görmemişken 2023 yılında öğretmenlere ödenecek hazırlık ödeneği iyiden iyiye küçüldü.

2023 Hazırlık Ödeneği sadece 1400 TL oldu

2023 yılı eğitime hazırlık ödeneği geçtiğimiz yıla göre sadece %6 oranında artırılarak 1400 TL oldu. Bu rakamın belirlenmesinde Memur Sen'in 6. Toplu Sözleşme görüşmelerinde attığı imza etkili oldu. Çünkü yapılan anlaşmada sendika öğretmenlere yapılacak olan hazırlık ödeneğinin yıllara göre artış miktarında hükumet ile mutabakat metni imzaladı. Bu durum da ödemelerin düşük ödenek olmasına neden oldu. Enflasyonun MB tarafından açıklanan yıllık verilerine göre bile yıllık %58 olmasına karşın öğretmenlere yapılan hazırlık ödeneği ödemesinin sadece %6 oranında artırılması öğretmenlerde memnuniyetsizliğe neden oldu. 

Talip Geylan'dan Öğretmenlere online haziran semineri için son dakika açıklaması Talip Geylan'dan Öğretmenlere online haziran semineri için son dakika açıklaması

2024 Yılı hazırlık ödeneği 2296 TL oldu

2023 Yılı ödeneğine 2024 yılı için yapılan zam sonrasında öğretmenlerin önümüzdeki eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği 2296 TL olarak belirlendi. Yine Memur Sen ile hükumet bu rakama imza atarak karara bağladılar. Eğitim Bir Sen EBS bu durumu önemli bir kazanım olarak üyelerine açıkladı. Bir yıl daha zaman olmasına karşın açıklanan rakam öğretmenlerin ve sendikaların beklentisinin çok altında kaldı.

2023 Eğitime Hazırlık Ödeneği Ne Zaman Ödenecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uygulamaya göre her yıl eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte öğretmenlere eğitim yılına hazırlık ödeneği ödeniyor. bu ödemeler genellikle eylül ayında yapılıyor. Nadiren Ekim ayına sarkmalar yaşanabiliyor. Bu yılki hazırlık ödeneğinin 15 Eylül maaşlarının hemen ardından birkaç gün içerisinde ödenmesi bekleniyor.

Eğitime hazırlık ödeneğinin miktarları netleşti. Öğretmenlere ödenecek rakamlar ve öğretmenlerin yıl içerisinde eğitim öğretim faaliyetlerine harcadığı paralar ortada. Tabi bu harcanan ücretleri en iyi öğretmenler bilir. Harcamayan bilemez. O nedenle öğremtenlerimizin hazırlık ödeneği ile ilgili görüşlerini yorum kısmına bekliyoruz. Böylece olanı ve olması gerekeni bakanlık yetkilileri ve kamoyu okuyarak gerekli tedbirleri alma konusunda adım atabilirler.

Öğrettmenlersitesi ÖZEL HABER