Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve emekli maaş zammı ile ilgili sürecin yarın tamamlanacağını ifade ederken, memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyecek bir oran açıklanacağını dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur ve emekli maaş zammı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı

" Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyecek bir oran açıklanacak" mesajını verdi. Bakan Vedat Işıkhan, "Toplu sözleşme sürecini yarın sonuçlandıracağız, takdir cumhurbaşkanımızın olacak." ifadelerine yer verdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yaklaşık 4 milyon memur ile birlikte 2,5 milyon memur emeklisinin de 2024ve 2025 yılları içine alan süreç için mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos 2023 tarihinde başlayan müzakere süreci, 22 Ağustos tarihinde sona erdi.

Müzakerelerin ardından Kamu işveren Heyeti ile yetkili Konfederasyon Memur-Sen, genel zam oranlarında memur ve emekli maaş zammı konusunda anlaşamazken, 11 iş kolunda ise taraflar uzlaşma sağladı. Taraflar arasında uzlaşılma sağlanamayan maddeler üzerine taraflar Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvuru yaptı.

31 AĞUSTOS TARİHİNDE YAPILACAK OLAN SON TOPLANTIDA BELLİ OLACAK

Memur ve memur emeklisinin 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan iki yıllık zam oranında gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na çevrildi. 26 Ağustos'ta ilk toplantısını gerçekleştiren kurul, bugün dördüncü toplantısını yapmak üzere Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında bir araya geldi.

Sayıştay binasında saat 14.00'da başlayan ve 8 saat süren toplantıda, Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikaların uzlaşmaya varamadığı maddeler kurulun oylamasına sunuldu. Son toplantısını 31 Ağustos'ta yapacak olan Hakem Kurulu'nun memur ve memur emeklilerine 2024 ve 2025 yılları için yapılacak zam oranlarıyla ilgili kararını açıklayacak.

MAAŞ ZAM ORANINDA MERKEZ BANKASI'NIN ENFLASYON BEKLENTİSİ ESAS ALINACAK

Geçmiş yıllarda Merkez Bankasının enflasyon oranlarına göre karar veren Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun, bu sene de Merkez Bankası'nın 2024 yılsonu için yüzde 33, 2025 yılsonu için yüzde 15 olarak açıkladığı tahmini enflasyon oranlarını baz alması bekleniyor.