Bir süredir Avrupa'nın bazı ülkelerinde uygulanan dört gün okul üç gün tatil konusu Türkiye'nin de gündemini meşgul ediyor. Bazı öğrenciler ve veliler hafta sonu tatilinin üç güne çıkartılmasını isterken buna karşı çıkan ve mevcut durumun devam etmesini isteyen veliler ve öğrenciler de mevcut.
Konunun gündemde sık sık yer alması nedeniyle gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmişti. Bakanlıktan net açıklama geldi. İşte dört gün okul üç gün ders uygulayan ülkeler ve bakan Yusuf Tekin net açıklaması:

Özellikle Avrupa'nın ve son dönemlerde Türkiye'nin önemli tartışmalarlarından biri de okullarda haftada 4 gün ders yapılıp 3 gün ise tatil yapılması. Geçtiğimiz günlerde bu yönde iddialar büyüyünce konu bakanliga sorulmuştu. Bakanlık tatil konusunda cevabını vermişti. Ancak Avrupa ülkelerinden gelen haberler trendin hala devam ettiği yönünde.

Bilindiği üzere eğitim söz konusu olduğunda batı ülkelerinden bile daha ileri olan birkaç ülke bulunuyor. Hatta Amerika ve Japonya gibi bilim ve teknolojide gelişmiş olan ülkeler de bu birkaç ülkenin sistemini taklit ediyor. Evet. İskandinav ülkelerinden bahsediyoruz.

Özellikle Finlandiya, eğitim konusunda dünyanın 1 numarası durumda. Finlandiya’yı 1 numara yapan şey ise öğrenciye sosyal alanlar yaratarak günde sadece 4 saatlik okul periyotlarıyla haftanın 4 günü zorunlu derslerin eğitim ve öğretimini veriyor olması.

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

Şimdiden Avrupa’da 3 ülke 4 gün okul 3 gün tatil sistemi için kesin kararı verdi. Peki ya Türkiye? 
 

Bakan Tekin 4 gün okul 3 gün tatil konusuna noktayı koydu

Türkiye'de okulların 4 gün olması henüz söz konusu değil. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bu konuyu yalanladı.
Bakan Tekin tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de bu sistem uygulanmayacak. Lakin önümüzdeki seneler ne getirir bilinmez.

Sizler de bu konuyla ilgili görüşünüzü haberin yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.