Engelli araç limiti YDO oranında yükseltildi. Engelli bireylerin geniş araç alma imkanı 4 yıldır beklenmesine rağmen 2023 yılı için de neredeyse imkansız hale geldi. Engelli vatandaşların araç alımlarında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limiti 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i (seri no: 11), Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği (seri no: 21) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (seri no: 55), Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, engelli vatandaşların araç alımlarında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limiti 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltildi.

Öte yandan, mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınan maktu vergi, yeniden değerleme oranı olan 122,93 artırılarak 260 lira oldu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'ne göre, 2022 yılı için yüzde 122,93 olarak tespit edilen yeniden değerleme oranı, Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarının tespitinde uygulanmak üzere, yüzde 61,5 olarak belirlendi.

ÖSYM Sınav tarihleri belli oldu KPSS YKS ALES ÖABT ne zaman yapılacak ÖSYM Sınav tarihleri belli oldu KPSS YKS ALES ÖABT ne zaman yapılacak

Açıklanan bu rakamlar, engellilerin ihtiyacı olan geniş SUV araçları almasını neredeyse imkansız hale getirdi. Zira engelli bireylerin ihtiyacını görevek SUV araçlarda 1 milyonun altında araç bulmak neredeyse imkansız durumda. İlerleyen aylarda ise bu limitle geniş araç almak imkansız hale gelecek.