1 Mayıs 2024 tarihinde bazı öğretmenlerden 9 saate kadar ek ders ücreti kesintisi yapılacak. Peki hangi öğretmenlerden ücret kesintisi yapılacak, normal ek ders ücretleri ödenecek mi?

MEB LGS için yeni sınav kurallarını açıkladı dikkat edilecek hususlar nelerdir MEB LGS için yeni sınav kurallarını açıkladı dikkat edilecek hususlar nelerdir

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü işçi bayramı olarak kutlanıyor. Son yıllarda 1 Mayıs resmi tatiller arasında yer alıyor. Milli eğitim bakanlığı, ilgili mevzuat gereği Bazı tatillerde öğretmenlere ek ders ücreti öderken bazı tatillerde ise ek ders ücreti ödemesi yapmıyor.

1 Mayıs tatilinde bakanlık tarafından ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. Öğretmenler 1 Mayıs'ta normal ek ders ücretini alacak ancak ek ders ücretlerinden bazı kesintiler yapılacak. Öğretmenlerin ek ders görevini fiilen yerine getirmiş Olması gereken bazı durumlar gerçekleşmeyince ek ders ücreti ödemeleri de yapılmıyor. Bu nedenle öğretmenlerin üzerindeki kurs görevleri, destek eğitimi, Dyk, iyep, Nöbet görevi gibi ek ders ücreti ödemesi gerektiren görevler yapılmamış sayıldığından bu faaliyetler için öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılmayacak.

Ücretli öğretmenlerden 9 saat ek ders ücreti kesilecek
1 Mayıs resmi tatili nedeniyle derse giremeyecek olan ücretli öğretmenlerden 6 saat Derse giren bir öğretmen 9 saatlik ek ders ücreti Kesintisi ile karşı karşıya kalacak. 6 saatlik ek ders ücretini %50 artırımla birlikte 3 saat daha ekleme yapılıyor ve öğretmenlere bir günde 9 saat ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. 1 Mayıs'ta tatil olması nedeniyle ücretli öğretmenler bu ücretten yararlanamayacak.