Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili hazırlıklarının tamamladı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmesi için geri sayım başladı. Yeni meslek kanununda uzman öğretmenlik ile ilgili önemli düzenlemeler yer alırken öğretmenlere yönelik ceza maddeleri de bulunacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, yeni öğretmenlik meslek kanunu hazırladı. Yeni meslek kanununda öğretmenlerle ilgili önemli düzenlemeler yer alıyor. Öğretmenlerin kariyer basamaklara ile ilgili şartlar yeniden düzenleniyor, uzman öğretmen ve başöğretmen olma şartlarında değişiklikler yapılıyor. Tüm bu değişikliklerle birlikte önemli başlıklardan biri olan öğretmenlere yönelik disiplin kuralları da yeni kanunda yer alacak. 

Buna göre öğretmenlere bazı durumlarda idari yaptırımlar uygulayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı sıklıkla öğretmenleri sosyal medya paylaşımları konusunda uyarıyor. Öğretmenlerin sosyal medya platformunda öğrencilerinin görüntülerini paylaşması durumunda öğretmenlere ceza verilecek.

Öğretmenlerin, öğrencilerin yanında ya da öğrencilere yönelik argo kelimeler kullanması durumunda öğretmenlere idari işlem başlatılacak ve ceza uygulaması yapılacak.

Bu maddelerin yeni Öğretmenlik meslek kanunda yer alması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta yeni Mekanım Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması bekleniyordu ancak beklendiği gibi olmadı ve yeni haftada kanun tasarısının TBMM'ye gelmesi bekleniyor.