Milli Eğitim Bakanlığı, aylardır hazırladığı yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını hazırladı. Tasarıda uzman öğretmenlik için 3-5-8 sistemi de yer alıyor.

ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor

Hazırlanan kanun metni Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Cumhurbaşkanlığının yapılan incelemesi ile birlikte öğretmenlere getirilen bazı düzenlemelerin maliye bakanlığı ile istişare edilmesi gerekti. Maliye bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda kanun taslağını uygulanması açısından bir sakınca olmadığı belirlendi. Bu kapsamda öğretmenlere 3-5-8 sisteminin gelmesi bekleniyor. Peki bu sistem nasıl çalışacak? İşte detaylar:

MEB tarafından hazırlanan yeni ÖMK, uzman öğretmenlik, başöğretmenlik kariyerleri, aday öğretmenlik süreci, öğretmen atamaları, öğretmenlerin bazı disiplin kuralları, bazı özlük hakları, tazminatlar gibi maddeler içeriyor. Öğretmenlerle ilgili olarak hazırlanan düzenlemelerin içerisinde 3 yıl sözleşmeli öğretmenlik yapan öğretmenlerin memur kadrosuna atandıktan sonra 5 yıl da kadrolu öğretmen olarak görev yapmasının ardından 8 yılını doldurup uzman öğretmen olabilmelerinin önünü açan madde bulunuyor.

MEB tarafından Cumhurbaşkanlığına sunulan kanun tasarısında yer alan bu maddenin, Maliye Bakanlığı ile görüşüldüğü ve olumlu karşılık bulduğu yönünde bilgiler paylaşıldı.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi sunularak yasalaşması bekleniyor.